• Projekty realizowane w świetlicy w roku szkolnym 2022/2023

• 1. Ogólnopolski Projekt Edukacyjny ,,Świetliczaki na tropie… kolorów Świata” (III edycja)

Cele projektu:

· wychowanie ucznia aktywnego, świadomego swoich możliwości i posiadającego umiejętność współistnienia z przyrodą;

· uwrażliwienie dzieci na piękno otaczającego świata i potrzebę ochrony przyrody;

· działanie na rzecz ochrony różnorodności biologicznej i ekosystemów na terenie naszego kraju i świata;

· rozwijanie zdolności manualnych ucznia;

· zainicjowanie współpracy między placówkami w całej Polsce.

Projekt jest otwarty dla wszystkich publicznych i niepublicznych szkół podstawowych.

Udział w projekcie i podanie związanych z tym danych jest dobrowolne.

Czas trwania projektu: wrzesień 2022 r. – maj 2023 r.

2. Ogólnopolski Projekt Edukacyjny ,,Cztery pory roku w mojej miejscowości’’ (II edycja)

Cele projektu:

· Kształtowanie poczucia przynależności do środowiska lokalnego, więzi z najbliższym środowiskiem;

· Poznanie najbliższego otoczenia i specyfiki regionu;

· Rozwijanie postaw patriotycznych związanych z tożsamością kultury regionalnej;

· Integracja ze środowiskiem lokalnym;

· Rozwijanie wartości rodzinnych związanych z wartościami kulturowymi wspólnoty lokalnej;

· Poznawanie walorów krajoznawczych i turystycznych własnego regionu;

· Dostrzeganie specyfiki przyrodniczej najbliższej okolicy;

· Kształtowanie kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych;

· Rozwijanie aktywności twórczej i kreatywności uczniów;

· Kształtowanie umiejętności pracy w grupie.

Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Cztery pory roku w mojej miejscowości” zakłada dobrowolną współpracę i wymianę doświadczeń między nauczycielami z różnych szkół.

Udział w projekcie jest bezpłatny i jednoznaczny z akceptacją regulaminu.

Projekt przeznaczony jest dla wszystkich chętnych. Może być realizowany z dziećmi w wieku przedszkolnym, wczesnoszkolnym, jak i starszym wieku szkolnym.

Czas trwania projektu: wrzesień 2022 r. – maj 2023 r.

3. Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Z kulturą mi do twarzy” 2022/2023 (edycja III)

Projekt powstał w oparciu o aktualną Podstawę Programową oraz kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2022/2023 (pkt. 1 – kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro, piękno; pkt. 2 – wspomaganie wychowawczej roli rodziny; pkt. 3 – sięganie do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy; pkt. 4 – doskonalenie kompetencji nauczycieli do pracy z uczniami przybyłymi z Ukrainy; pkt. 7 – wsparcie edukacji informatycznej i medialnej, w szczególności kształtowanie krytycznego podejścia do treści publikowanych w Internecie).

W projekcie mogą wziąć udział wszystkie zainteresowane placówki.

Udział w projekcie jest bezpłatny.

Termin realizacji: 3 października 2022 – 23 czerwca 2023

• Konkurs ESA dla OSE 2022 został rozstrzynięty.

•     Edukacyjna Sieć Antysmogowa (ESA) to projekt edukacyjno-informacyjny realizowany przez NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym (PAS).

Konkurs „ESA dla OSE” trwający od 29 marca do 9 maja 2021 r. został rozstrzygnięty. Był to konkurs dla wszystkich placówek, które biorą udział jednocześnie w dwóch projektach realizowanych przez NASK – ESA i OSE. Zadaniem uczestników było przygotowanie kreatywnej pracy na temat smogu: plastycznej lub z zastosowaniem technik cyfrowych.

Spośród 1200 szkół z całej Polski zakwalifikowanych do udziału w projekcie „ESA dla OSE” zakwalifikowały się tylko 2 szkoły z terenu Gminy Morąg (SP Łączno oraz SP nr 2) Szkoły zakwalifikowane otrzymały bezpłatnie czujniki smogu oraz tablice LED do wyświetlania wyników pomiarów w ramach projektu Edukacyjnej Sieci Antysmogowej.