• II Rocznica nadania szkole imienia

•

Dni Rodziny z rotmistrzem Pileckim - 2. rocznica nadania szkole imienia rotmistrza Witolda Pileckiego

We wtorek, 14 maja 2013 roku, w sali sportowej Szkoły Podstawowej w Łącznie odbyła się uroczystość z okazji II rocznicy nadania szkole imienia rtm. Witolda Pileckiego. Uroczystość tę połączono z obchodami XV Warmińsko – Mazurskich Dni Rodziny pod hasłem „Rodzina a przekaz wartości i tradycji”.

W części oficjalnej, poświęconej rotmistrzowi Pileckiemu, udział wzięli pani Renata Gieszczyńska oraz pan Dominik Krysiak - przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej Delegatury w Olsztynie, pan Marek Siudak - naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Morągu, pani Maria Tomczyk -przedstawiciel Bursy Szkolnej nr 2 w Olsztynie wraz z młodzieżą, nauczyciele, uczniowie i rodzice Szkoły Podstawowej w Łącznie oraz gość honorowy uroczystości- kapitan Jerzy Kochanek.

Dzieci ze szkoły w Łącznie oraz młodzież z Bursy w Olsztynie zaprezentowali okolicznościowy program poświęcony pamięci rotmistrza Pileckiego. Również zaproszeni goście nawiązywali w swoich przemówieniach do bohaterskiego życia naszego patrona.

Scenografię wzbogaciły prace plastyczne oraz literackie uczniów nagrodzonych w konkursach poświęconych rodzinie, zorganizowanych w ramach obchodów Dni Rodziny. Laureaci obu konkursów zostali nagrodzeni oficjalnie w trakcie uroczystości.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa fotografii i pamiątek rodzinnych uczniów.

Zdjęcia z uroczystości dzięki uprzejmości portalu www.mediagroupinfo.pl

Konkurs plastyczny „Takie są moje korzenie”

Kategoria klas 0 – III
          I miejsce – Antoni Prokopowicz
          II miejsce – Szymon Naguszewski
          III miejsce – Przemysław i Paweł Kłosińscy
          Wyróżnienie: Oliwia i Paweł Graczyk, Agata Drosio, Szymon Dawidowski

Kategoria klas IV – VI
          I miejsce – Kornel Suchocki
          II miejsce – Amelia i Dariusz Komorowscy
          III miejsce – Jakub Burek
          Wyróżnienie: Weronika Suchocka, Paulina i Marcel Przytulscy, Cyprian Liński

Konkurs literacki pt. „Przeszłość to kraina, do której warto wracać. Literackie wspomnienia z historii mojej rodziny”.

Klasy IV – VI
          I miejsce – Paweł Graczyk przeczytaj

II miejsce – Klaudia Betcherska przeczytaj

III miejsce – Adrianna Kałowska przeczytaj

wyróżnienie: Paweł Kłosiński przeczytaj

Po części oficjalnej uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach zorganizowanych w ramach obchodów Dni Rodziny przez nauczycieli oraz przedstawicieli Rady Rodziców. W tym dniu sale lekcyjne zamieniły się w sale tematyczne.

W sali zabaw zapomnianych uczniowie mieli możliwość zagrania m.in. w kapsle, bierki, klasy czy gumę, a także pobawić się w zabawy „Stary niedźwiedź”, „Jedzie pociąg z daleka”, „Mam chusteczkę haftowaną”, czy „Mało nas”.

Swoją kreatywnością uczniowie wykazali się w sali artystycznej, gdzie tworzyli rysunki oraz plakaty związane ze swoją rodziną. Dzieci z klas 0-III tworzyły prace na temat „Ja i moja rodzina”, starsi uczniowie ilustrowali temat „Jak spędzam wolny czas ze swoją rodziną”.

W sali bajek przybliżono uczniom bohaterów programów dziecięcych, oglądanych przez rodziców i dziadków. Zapomniane dobranocki „Jacek i Agatka”, „Miś z okienka”, „Piesek w kratkę” i wiele innych wywołały uśmiech na twarzach dzieci .

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się sala taneczna, w której uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali najważniejszych informacji o naszym regionie, z bliska zobaczyli regionalny strój, ale przede wszystkim nauczyli się podstawowych kroków regionalnego tańca - szota.

Kolejną atrakcją okazała się sala z puzzlami. Uczniowie z entuzjazmem układali puzzle o tematyce patriotycznej. Zaskoczeniem okazały się puzzle z wizerunkiem patrona oraz elementami charakterystycznymi dla naszej szkoły.

Nie zabrakło również sali z polskimi przysłowiami. Uczniowie rozwiązywali zagadki, rebusy i kalambury zawierające często już zapomniane, a jakże mądre sentencje.

Popisy wokalne odbywały się w sali piosenki. Tu uczniowie nauczyli się hymnu „O Warmio moja miła”.

Patron szkoły, wpływ przeszłości, korzeni, dzieciństwa na jego dalsze losy i wybory życiowe stały się punktem wyjścia do ukazania uczniom, rodzicom oraz środowisku lokalnemu znaczenia wartości i tradycji rodzinnych w życiu każdego człowieka.