• Szkolne koło PCK 2023/24

• 17.11.2023 17:33
      • PCK
      •      Koło PCK jest cenną formą pracy z uczniami, którzy chcą nieść pomoc drugiemu człowiekowi. Praca społeczna na terenie szkoły rozbudza poczucie odpowiedzialności za siebie i drugiego człowieka, uczy postawy kierowania się dobrem ogółu i odgrywa istotną rolę w procesie wychowania moralnego. Szkolne Koło Polskiego Czerwonego Krzyża współpracuje z kierownikiem Oddziału Rejonowego PCK w Morągu Ewą Pomiankowską. W bieżącym roku szkolnym SK PCK liczy 12 członków oraz 8 wolontariuszy. Dzięki ścisłej współpracy, uczniowie z klas V-VII poświęcają swój wolny czas na rzecz niesienia pomocy
        potrzebującym. Corocznie we wrześniu i maju uczestniczymy w zbiórce pieniędzy. Zebrane podczas kwest pieniądze przeznaczane są na: zakup sprzętu rehabilitacyjnego do nieodpłatnej wypożyczalni przy OR PCK. Dzięki temu ze sprzętu mogą korzystać wszystkie osoby wymagające tego typu pomocy. Dla uczniów i wolontariuszy organizowane są konkursy plastyczne i wiedzy, które promują ideę zdrowego stylu życia, honorowego oddawania krwi i historię Polskiego Czerwonego Krzyża.

Statut Polskiego Czerwonego Krzyża

• Humanitaryzm

Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, zrodzony z troski o niesienie pomocy rannym na polu bitwy bez czynienia jakiejkolwiek między nimi różnica, podejmuje zarówno na płaszczyźnie międzynarodowej, jak i krajowej wysiłki w kierunku zapobiegania we wszelakich okolicznościach cierpieniom ludzkim ich łagodzeniu. Zmierza do ochrony życia i zdrowia oraz zapewnia poszanowanie osobowości człowieka. Przyczynia się do wzajemnego zrozumienia, przyjaźni i współpracy oraz do trwałego pokoju między wszystkimi narodami.

• Bezstronność

Nie czyni żadnej różnicy ze względu na narodowość, rasę, wyznanie, pozycje społeczną lub przekonanie polityczne.
        Zajmuje się wyłącznie niesieniem pomocy, kierując się ich potrzebami i udzielając pierwszeństwa najbardziej
        naglących przypadkach.

• Neutralność

W celu zachowania powszechnego zaufania Ruch powstrzymuje się od uczestwnictwa w działaniach zbrojnych oraz - w każdym czasie - w sporach natury policznej, rasowej, religijnej lub ideologicznym.

• Dobrowolność

Ruch niesie pomoc dobrowolnie, kierując się chęcią osiągania jakiejkolwiek korzyści.

• Jedność

W każdym kraju działa tylko jedno stowarzyszenie Czerwonego Krzyża albo Czerwonego Półksiężyca. Powinno ono
        być otwarte dla wszystkich i obejmować swoją humanitarną działalnością obszar całego kraju.

• Powszechność

Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, które wszystkie stowazyszenia mają równe
        prawa i obowiązek niesienia  sobie nawzajem pomocy, obejmuje swoją działalnością cały świat.

Założyciel PCK

Henryk Dunat ur. 8 maja 1828 w Genewie. Zmarł 30października 1910 w Heiden.