• “Rozmowy (Nie) rzeczywiste”

     •      Przedstawienie “Rozmowy (Nie) rzeczywiste” spotkało się z szerszą uwagą publiczności, czego dowodem była wizyta uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 3 w Dobrym Mieście wraz z panem Dariuszem Gościniakiem – jako odtwórcą roli rotmistrza - w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie - 5 września 2021r.

           W spotkaniu, oprócz  organizatorów i wielu zaproszonych gości, uczestniczyła również córka rotmistrza Witolda Pileckiego – pani Zofia Pilecka Optułowicz.

           Spotkanie miało uroczysty charakter, a całe przedstawienie dostarczyło wielu niezapomnianych wrażeń i emocji…

            Nauczycielom i uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. rtm. Witolda Pileckiego w Dobrym Mieście oraz panu Dariuszowi Gościniakowi –  dyrektorowi Szkoły Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Łącznie gratulujemy wspaniałego występu!

           Fotografie z pobytu w Warszawie i przedstawienia można obejrzeć na stronie internetowej Szkoły Podstawowej nr 3 w Dobrym Mieście

      http://www.sp3.dobremiasto.org/

      Link do filmu z przedstawienia: https://youtu.be/9r40fMgpxxE

     • Przedstawienie pt. „ Rozmowy (Nie)rzeczywiste".

     • W dniu 18 czerwca 2021 roku 

      w Szkole Podstawowej nr 3 im. Rotmistrza Witolda Pileckiego    w Dobrym Mieście odbyła się niecodzienna uroczystość poświęcona patronowi szkoły.

      Zespół nauczycieli i uczniów klas starszych przygotował 

      i zaprezentował licznie zebranej publiczności przedstawienie

       pt. „ Rozmowy  (Nie)rzeczywiste".

      W przedstawieniu mającym formę rozmowy rotmistrza z wybranymi postaciami literackimi ukazane zostały losy patrona,  od lat dzieciństwa i młodości, po czasy więzienia i śmierci…

      Zaskakujące i godne uwagi jest to, że główną postacią w przedstawieniu był nasz pan dyrektor – Dariusz Gościniak,

      który wcielił się w postać patrona i po mistrzowsku, z niebywałą wiedzą i zaangażowaniem opowiedział zebranym historię swojego życia  ( czyt. życia rtm. Witolda Pileckiego), odpowiadając na pytania uczniów.

      Pan dyrektor został  poproszony o udział w tej niecodziennej uroczystości  przez organizatorów i gospodarzy spotkania – zaproszenie przyjął i z sukcesem odegrał tak piękną rolę.

     • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

     • Uwaga, uwaga!

      nasza szkoła uczestniczy w akcji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia organizowanej
      1 października 2021 r. pod hasłem:

      Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!

      Akcja ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli ją zapomnieć, mają okazję nadrobić te zaległości. Na najlepszych czekają nagrody.

     • Nowy rok szkolny z OSE

     • Witajcie po wakacjach!

       

      Przed nami nowy rok szkolny – czas inspirującej pracy z uczniami, ale też poszerzania własnych horyzontów. Mamy nadzieję, że wracają Państwo do szkół wypoczęci i gotowi na nowe wyzwania. W Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE) chcielibyśmy towarzyszyć Wam aż do następnych wakacji, dlatego przygotowaliśmy wiele nowości: materiały edukacyjne (w tym scenariusze lekcji), poradniki dot. bezpiecznego korzystania z internetu, kursy e-learningowe. Zaprosimy Was też na spotkania z ekspertami i bezpłatne szkolenia oraz do udziału w nowej odsłonie projektu dla nauczycieli OSEhero.

      W ramach OSE do każdej z polskich szkół uczestniczących w programie trafia szybki, bezpieczny i bezpłatny internet. Państwowy Instytut Badawczy NASK, jako operator programu OSE, oprócz łącza internetowego dostarcza do szkół także usługi bezpieczeństwa, które zapewniają ochronę przed szkodliwymi, nielegalnymi treściami, atakami sieciowymi i złośliwym oprogramowaniem Niezwykle ważna w tym kontekście jest edukacja w zakresie zagrożeń w sieci, dlatego po wakacyjnej przerwie wracamy z cyklem „Bezpieczni w sieci z OSE”, w ramach którego odbywają się działania skierowane do nauczycieli, dyrektorów i technicznych reprezentantów szkół (TRS).

      Oferta dla nauczycieli i uczniów

      W ubiegłym roku szkolnym przybliżaliśmy zagadnienia związane z sextingiem i cyberprzemocą w szkole. W tym półroczu skupimy się na dwóch innych zagrożeniach w sieci: FOMO i szkodliwych treściach online. Już niebawem odbędą się poświęcone tym tematom eksperckie webinary, które tak jak dotychczas towarzyszyć będą premierom poradników dla nauczycieli. Z naszymi gośćmi porozmawia Tomasz Rożek z „Nauka. To lubię”, znany dziennikarz i popularyzator nauki oraz ambasador kampanii „Nie zagub dziecka w sieci”, w której pomaga rodzicom zadbać o bezpieczeństwo swoich pociech. W ramach serii przygotowaliśmy także scenariusze zajęć, infografiki i inne materiały, do wykorzystania np. do rozmów z uczniami o tym, jak mądrze poruszać się w internecie.

      Z naszych bogatych zasobów można korzystać na platformie OSE IT Szkoła, która wraz z początkiem września obchodziła swoje pierwsze urodziny. Już jesienią pojawią się tam nowe kursy e-learningowe, m.in. dotyczące bezpieczeństwa w sieci (dla uczniów klas 4–6 szkoły podstawowej), a kolejno dot. FOMO i sharentingu (dla nauczycieli i rodziców). Zapewniamy, że jest na co czekać!

      Dobrą okazją do poszerzenia wiedzy m.in. na temat nowych wirtualnych zagrożeń będą z pewnością planowane konferencje oraz nowa odsłona OSEhero – projektu rozwoju kompetencji, zrzeszającego pedagogów z pasją.

      Wsparcie dla dyrektorów i TRS-ów

      Nie zapominamy także o dyrektorach i technicznych reprezentantach szkół. Czeka na nich spora dawka wiedzy, którą przekażemy podczas cyklicznych webinarów. Przez cały czas jesteśmy do Waszej dyspozycji: czekamy na zgłoszenia do Centrum Kontaktu i telefony podczas środowych dyżurów eksperta

      Nowy rok szkolny jest także dobrą okazją, by przyłączyć swoją placówkę do projektu mLegitymacja szkolna. To bezpieczne, nowoczesne i bezpłatne narzędzie – mobilny dokument, który ułatwia potwierdzanie tożsamości uczniów i służy im np. podczas kontroli biletów czy zakładania karty bibliotecznej. Nie trzeba już pamiętać o noszeniu ze sobą papierowego dokumentu – wystarczy smartfon z systemem operacyjnym Android lub iOS oraz aplikacja mObywatel.

      Z wirtualnej legitymacji może korzystać każdy, komu wcześniej wydano dokument w wersji papierowej. Jedynym warunkiem jest przystąpienie szkoły do programu mLegitymacja. Aby to zrobić, wystarczy wejść na stronę ose.gov.pl, w zakładce Przyłącz się znaleźć swoją placówkę na liście szkół i postępować zgodnie z instrukcjami.

      Udanego roku szkolnego!

      Już dziś mamy dla Was pierwszy prezent na rozpoczęcie roku szkolnego. Do wiadomości załączamy przydatne materiały: infografiki dotyczące internetu OSE oraz pomocne listy materiałów, z których warto skorzystać. Zapraszamy także do odwiedzania naszych stron: ose.gov.pl i OSE IT Szkoła, gdzie czekają na Was równie wartościowe treści. O wszystkich naszych planach pisaliśmy szczegółowo w aktualnościach, a także informujemy na bieżąco na stronie OSE – Ogólnopolska Sieć Edukacyjna na Facebooku.

      Dyrektorom szkół, nauczycielom, TRS-om, uczniom i rodzicom życzymy, aby ten rok szkolny był spokojnym, bezpiecznym, ale też rozwijającym i inspirującym czasem. Mamy nadzieję, że będziecie z nami!

       

      Z serdecznymi pozdrowieniami

      Zespół OSE – Ogólnopolska Sieć Edukacyjna

      nask.pl ose.gov.pl osehero.pl it-szkola.edu.pl

      Facebook OSE – Ogólnopolska Sieć Edukacyjna

     • OBÓZ SPOTROWY W SZTUTOWIE

     •      Nasza szkoła nawiazała współpracę ze Szkołą Podstawową w Miłakowie w projekcie Kluby Sportowych Wolontariuszy. W ramach tego projektu grupa 19 naszych uczniów z klas VII i VIII wzięła udział w szkoleniu liderów programu Dream and Teams. Program ma na celu kształtowanie wśród uczniów aktywnych postaw obywatelskich poprzez sport. Szkolenie odbyło się w dniach 02.09- 08.09.2021r.w formie obozu, który miał miejsce w Sztutowie(miejscowość nad morzem).

           Czas podczas zgrupowania młodzież spędzała na:

      - szkoleniach-  uczyli się organizacji festiwalu sportowego, poszerzali swoje wiadomości na temat postaw obywatelskich;

      - zajeciach sportowych- rozgrywali mecze piłki nożnej i kręgli, odbywali marsze terenowe, poznawali nowe gry i zabawy;

      - poszerzali swoja wiedzę historyczną- odwiedzili nazistowski obóz koncentracyjny w Sztutthofie, Europejskie Centrum Solidarności i stare Miasto w Gdańsku,

      - rozwijali swoje sprawności fizyczne w parku linowym, parku trampolin i aquaparku.

           Podczas turnusu  młodzież integrowała sie ze swoimi rówieśnikami z Miłakowa i Miłomłyna również na dyskotekach, na których bawili sie rewelacyjnie.

           8 września wszyscy wrócili do domu w dobrych nastrojach, z nowymi kontaktami i pełni pozytywnej energii.

     • Wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego

     • UWAGA!!!

           Ogłaszamy wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego. Chętnych uczniów klas V – VII, którzy są dobrymi uczniami, mają dobrą opinię i można na Nich liczyć prosimy
      o zgłaszanie się do p. Joanny Kacprzak
      w dniu 13.09.2021r.(poniedziałek).

         Osoby chętne już 18.09.20121r.(poniedziałek) powinny posiadać plakat przedstawiający ich osobę i propozycję zadań jakie będą chciały realizować działając w Samorządzie Uczniowskim w naszej szkole.

          W związku z obostrzeniami, kampania wyborcza odbędzie się online - kandydaci nagrają swoje programy wyborcze, które zostaną przedstawione wszystkim uczniom. J

      WAŻNE TERMINY

      13.09.2021r. – zgłaszanie swoich kandydatur.

      18.09.2021r. – kandydaci zaprezentują swoją osobę oraz propozycje swoich działań dzięki filmikowi, który nagrają na pendriva .

      27.09.2021r – wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego i ogłoszenie wyników.

     • Dobry start 300+

     • Szanowni Państwo,

      Zakład Ubezpieczeń Społecznych od roku szkolnego 2021/2022 będzie przyznawał i wypłacał świadczenie (tzw. 300+) w ramach programu Dobry Start

      Wnioski o świadczenie będzie można składać od 1 lipca do 30 listopada br. tylko w formie elektronicznej:

      • na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
      • przez serwisy bankowości elektronicznej banków,
      • na portalu Empatia.mpips.gov.pl.

      ZUS wypłaci świadczenie na konto bankowe wskazane we wniosku.

      W ramach programu rodzice - bez względu na dochody - mogą otrzymać jednorazowo 300 zł na zakup podręczników, zeszytów, sprzętów potrzebnych uczniom oraz pozostałego wyposażenia niezbędnego dzieciom uczącym się w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych oraz innych placówkach edukacyjnych do ukończenia 20. roku życia lub 24 lat w przypadku osób
      z niepełnosprawnościami.

      Decyzje oraz zawiadomienia dotyczące świadczeń 300+ będą przekazywane w formie elektronicznej na PUE ZUS.

      Do założenia konta PUE ZUS niezbędne będą:

      • dokument tożsamości (dowód osobisty/ paszport),
      • adres e-mail,
      • nr telefonu komórkowego.

      Konto na PUE można założyć i potwierdzić:

      • samodzielnie za pomocą: podpisu osobistego na portalu login.gov.pl/kwalifikowanego podpisu elektronicznego, profilu zaufanego ePUAP, bankowości elektronicznej,
      • w placówce ZUS,
      • podczas e-wizyty w ZUS (link do rezerwacji: www.zus.pl/e-wizyta).

      Do wysyłki wniosku 300+ niezbędne będą:

      • rachunek bankowy na, który ma być przekazane świadczenie,
      • dane dzieci, na które wnioskowane będzie świadczenie Dobry start,
      • informacje o szkołach, do których uczęszczają dzieci,
      • orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w przypadku dzieci do 24 roku życia,
      • inne dokumenty niezbędne do ustalenia prawa do świadczenia Dobry start np. oświadczenia, orzeczenia sądowe.
     • WAŻNA INFORMACJA !!!

     •      W związku z ustawą o Prawie oświatowym proszę o pisemną informację na temat realizacji obowiązku szkolnego Państwa dzieci, które zameldowane są w obwodzie Szkoły Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Łącznie a do niej nie uczęszczają.

             Rodzice dziecka podlegającemu obowiązkowi nauki obowiązani są do  informowania szkoły na terenie której dziecko jest zameldowane, w terminie do 30 września każdego roku, o realizacji jego obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki spełnianego w sposób określony w art. 36 ust. 10 lub 11 ustawy Prawo oświatowe oraz o każdej zmianie w tym zakresie.

       Dyrektor szkoły

      Dariusz Gościniak

     • Drodzy Rodzice! Kochani Uczniowie!

     •        Już jutro KONIEC WAKACJI,  rozpoczniemy pracę w roku szkolnym 2021/2022. W związku z powyższym, poniżej kilka ważnych informacji :)

      01 września 2021r. (środa) – 9.00

      • uroczyste rozpoczęcie zajęć edukacyjnych w klasie I – pasowanie na ucznia, odbędzie się w sali gimnastycznej z zachowaniem reżimu sanitarnego. Dziecko przychodzi z jednym rodzicem,
      • pozostałe klasy od II do VIII spotykają się w swoich salach lekcyjnych, w których wychowawcy omówią wszystkie sprawy związane z bezpieczeństwem i organizacją pracy w roku szkolnym 2021/22,
      • oddziały przedszkolne 3-4 i 5 latków – rodzice spotykają się z wychowawcami w dniu 31.08.2021r. – będą omawiane sprawy organizacyjne. Aby uniknąć zamieszania wynikającego z pierwszego dnia i zachować reżim sanitarny dzieci z wyżej wymienionych oddziałów przychodzą do szkoły w dniu 02.09.2021r.
       • Oddział przedszklny 0A (Natalia Żulewska) – sala 25.
       • Oddział przedszklny 0B (Jlanta Naguszewska) – sala 27.

       

      Dowóz dzieci w dniu 1 września na godzinę 9.00 odwóz 10.00 - szczegółowe informacje u wychowawców.

      Od godziny 9.00 do godziny 10.00 odbędą się zajęcia organizacyjne z wychowawcami w klasach, według harmonogramu:

      Oddział przedszkolny 0 (Alicja Białek) – sala 26.

      Klasa I (Ewa Urbaszek) – sala 28.

      Klasa II (Małgorzata Dzielińska) – sala 40.

      Klasa III (Kinga Nowakowska) – sala 29.

      Klasa IV (Ewa Wróblewska) – sala 43.

      Klasa V (Sylwia Kutarba) – sala 41.

      Klasa VI (Elżbieta Wilkowska) – sala 39.

      Klasa VII (Monika Zambrzycka) – sala 44.

      Klasa VIII (Anna Gajewska) – sala 45.

      Na spotkaniach w klasach uczniowie zostaną zapoznani z nowymi planami zajęć oraz poinformowani o procedurach bezpieczeństwa związanych z zagrożeniem epidemiologicznym, obowiązujących w naszej szkole.

      • ze względu na stan epidemiczny i obowiązujące obostrzenia sanitarne w czasie uroczystości obowiązuje zasłanianie nosa i ust maseczką oraz dezynfekcja dłoni i zachowania dystansu społecznego (1,5 m między osobami);

      Dodatkowe informacje:

      a) plan zajęć dla poszczególnych klas zostanie umieszczony w Librusie  dzienniku elektronicznym i podany dzieciom 1 września na spotkaniu z wychowawcami.;

      b) harmonogram dowozów obowiązujący w I semestrze zostanie zamieszczony na stronie www szkoły w terminie późniejszym – punkty zborne nie ulegają zmianie;

      c) możliwości wypożyczenia z biblioteki podręczników i postępowaniu z nimi zgodnie z Regulaminem udostępniania podręczników

       

      Dariusz Gościniak

      dyrektor szkoły

     • Nowy rok szkolny 2021/2022

     •      1 września po długotrwałym okresie nauki zdalnej wszyscy uczniowie i słuchacze wracają do stacjonarnych zajęć w szkołach i placówkach. Prawie 4,6 mln uczniów rozpocznie rok szkolny w szkołach i placówkach. Do placówek przedszkolnych pójdzie 1,4 mln dzieci. Nauka będzie prowadzona na zasadach sprzed pandemii, z zachowaniem określonego reżimu sanitarnego.

      Ministerstwo Edukacji i Nauki wspólnie z innymi podmiotami i instytucjami przygotowało szereg programów i materiałów edukacyjnych, a także wytyczne przeciwepidemiczne. Dzięki tym rekomendacjom nauka w szkołach będzie bezpieczniejsza, a uczniowie i nauczyciele otrzymają wsparcie po długim okresie kształcenia na odległość. Mamy nadzieję, że podejmowane działania profilaktyczne i poprawiająca się sytuacja epidemiczna umożliwią prowadzenie zajęć stacjonarnych przez cały rok szkolny. 

      Wytyczne sanitarne

      Wspólnie z MZ i GIS ministerstwo przygotowało wytyczne sanitarne – zbiór zaleceń i rekomendacji, których celem jest bezpieczna i higieniczna organizacja zajęć w epidemii. Są to w dużej mierze rozwiązania znane z poprzedniego roku szkolnego. Główne zasady to: rekomendacja szczepień, dezynfekcja, zachowanie dystansu społecznego oraz zasad higieny, korzystanie z maseczek w miejscach wspólnych oraz częste wietrzenie pomieszczeń zamkniętych. Dla przedszkoli nadal obowiązują wytyczne z 19 listopada 2020 r. V aktualizacja.

      Możliwość zawieszenia zajęć szkolnych w sytuacji zagrożenia zdrowia uczniów

      Szkoły oraz placówki, które funkcjonują w trybie stacjonarnym, obowiązują przepisy rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych, a także niepublicznych szkołach i placówkach. Dyrektor szkoły może zawiesić zajęcia dla grupy uczniów lub całej szkoły i przejść na naukę zdalną po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego oraz zgody organu prowadzącego. Zgoda i opinia mogą być wydane w trybie pilnym, np. ustnie, pisemnie w formie adnotacji, telefonicznie, za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą innych środków łączności. Następnie muszą one zostać utrwalone.

      Pakiety bezpieczeństwa

      MEiN wspólnie z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych wyposaży szkoły i placówki w dodatkowy sprzęt oraz środki ochrony osobistej, finansowane z budżetu państwa. Łącznie na ten cel przeznaczymy 100 mln zł. Są to stacje dezynfekujące z funkcją mierzenia temperatury, termometry oraz środki ochrony osobistej – maseczki, rękawiczki, płyny dezynfekujące. Do szkół trafi prawie 32 tys. sztuk stacji do dezynfekcji z funkcją mierzenia temperatury. Stacje można umieścić przy wejściu do szkoły na stojaku lub bezpośrednio na ścianie. Będą one wyposażone w zapas płynu do dezynfekcji (30 litrów na 1 stację). 

      Wraz z zamówieniem na stacje do szkół i placówek zostaną dostarczone pakiety ze środkami ochrony osobistej. Będą to: maseczki jednorazowe (około 210 mln sztuk), maseczki FFP2/FFP3 (około 12,5 mln sztuk), rękawiczki (około 43 mln sztuk), pojemniki z płynem do dezynfekcji o pojemności od 250 ml do 500 ml (prawie 100 tys. sztuk) oraz 30 ml (prawie 460 tys. sztuk). 

      Szkoły i placówki otrzymają również termometry bezdotykowe – od 3 do 7 sztuk (w zależności od liczby uczniów uczęszczających do szkoły, placówki lub zespołu szkół). Łącznie do szkół i placówek trafi prawie 100 tys. termometrów bezdotykowych.

      Pakiety edukacyjne i informacyjne

      Do szkół zostały wysłane pakiety edukacyjne. Są to filmiki, materiały informacyjne, przykładowe konspekty i scenariusze lekcji o zdrowiu opracowane przez Ośrodek Rozwoju Edukacji we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, a także Głównym Inspektorem Sanitarnym oraz konsultowane z Radą Medyczną.

      Przekazaliśmy szkołom również pakiety informacyjne na temat organizacji szczepień w szkołach. To również jeden z elementów przygotowań do bezpiecznego powrotu do nauki w nowym roku szkolnym. W materiałach znalazły się m.in. informacje dotyczące zadań dyrektora szkoły oraz współpracy z punktem szczepień. Oddzielny materiał był poświęcony kwestii obecności rodziców przy szczepieniu dziecka. 

      Do końca wakacji kuratorzy oświaty będą organizowali spotkania z dyrektorami szkół, dyrektorzy szkół z rodzicami. Odbędą się również spotkania medyków ze środowiskiem szkolnym. Kuratorzy oświaty zorganizowali konferencje online o szczepieniach nastolatków skierowane do dyrektorów szkół, w których uczestniczyli przedstawiciele podmiotów leczniczych. 

      Pytania w sprawie szczepień uczniów – specjalny adres mailowy 

      Od 25 sierpnia działa specjalny adres mailowy szczepienia-dzieci@gis.gov.pl, na który rodzice i opiekunowie mogą wysyłać pytania związane ze szczepieniami uczniów. Na wiadomości odpowiadają specjaliści z Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. 

      Zachęcamy rodziców, którzy mają wątpliwości związane ze szczepieniami dzieci, do skorzystania z możliwości zadawania pytań ekspertom.

      Programy ministra dla uczniów

      Narodowy Program Wsparcia Uczniów po Pandemii – 244 mln zł

      Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało 4 programy wsparcia uczniów po okresie pandemii. Programy są związane zarówno ze zdrowiem i kondycją fizyczną dzieci oraz młodzieży, wsparciem psychologiczno-pedagogicznym, jak również pomocą w opanowaniu, a także utrwaleniu materiału. Na ich realizację MEiN przeznaczy ok. 244 mln zł. Celem programów jest kompleksowe wsparcie młodych ludzi w powrocie do szkół po długotrwałym okresie nauki zdalnej.

      Aktywny powrót uczniów do szkoły i Sport Kluby – AWF Warszawa we współpracy z innymi ośrodkami AWF szkoli nauczycieli wychowania fizycznego i edukacji wczesnoszkolnej. Każdy chętny nauczyciel może zgłosić się do programu, wziąć udział w szkoleniu z prowadzenia lekcji wychowania fizycznego i zajęć ruchowych w ramach walki ze skutkami pandemii; promocji i wdrażania regularnej aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży, uzyskać certyfikat ukończenia kursu. Następnie jego szkoła może aplikować o dodatkowe środki na zajęcia dodatkowe. Do programu zarejestrowało się 45,5 tys. nauczycieli. Certyfikat ukończenia kursu otrzymało już 17 tys. nauczycieli. Wpłynęło 2 200 zgłoszeń do Sport Klubów. Przewidujemy, że finalnie zostanie zorganizowanych 300 tys. godzin dodatkowych zajęć sportowych dla uczniów. Łączny koszt realizacji projektu przez wszystkie Akademie Wychowania Fizycznego wyniesie w tym roku 40 mln zł.

      Wsparcie psychologiczno-pedagogiczne dzieci i młodzieży – Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w partnerstwie z Fundacją Polskiej Akademii Nauk w Lublinie przeprowadzi profesjonalną diagnozę problemów uczniów w wyznaczonych losowo 1200 szkołach. Dzięki niej eksperci opiszą problemy, opracują model wsparcia i pomocy uczniom doświadczającym trudności, a specjaliści udzielą dzieciom i młodzieży bieżącego wsparcia psychologicznego. Przeprowadzone zostaną konsultacje z rodzicami, a także szkolenia i treningi dla nauczycieli oraz specjalistów szkolnych, tj. psychologów i pedagogów. W tym roku na realizację pilotażu programu zostanie przeznaczonych 15 mln zł.

      Dobrze widzieć – Działania profilaktyczne wad wzroku – Uniwersytet Medyczny w Lublinie będzie realizował badania związane z profilaktyką krótkowzroczności u uczniów edukacji wczesnoszkolnej. Zespół ekspertów z uczelni, pod kierownictwem prof. dr. hab. Roberta Rejdaka, przeprowadzi badania przesiewowe oraz działania edukacyjne w wybranych szkołach. Program będzie realizowany w IV kwartale br. Jego koszt w tym roku to 1,1 mln zł. Badania przesiewowe będą przeprowadzane w reżimie sanitarnym, w grupie 900 dzieci z klas I-III z lubelskich szkół, tj. 300 uczniów z Lublina, 300 z gminy miejskiej, 300 z gminy wiejskiej z obszaru województwa lubelskiego. Zbadanych zostanie również 60 nauczycieli oraz 450 rodziców dzieci objętych programem. Wyniki posłużą wypracowaniu wniosków dotyczących występowania krótkowzroczności oraz innych wad wzorku wśród uczniów objętych edukacją wczesnoszkolną. Sformułowane zostaną również wytyczne dotyczące konkretnych działań, jakie należy podjąć, aby skutecznie zmniejszyć ryzyko występowania krótkowzroczności. 

      Pomoc w uzupełnieniu wiedzy – zajęcia wspomagające – Prawie 2,8 tys. samorządów (2 793) wystąpiło o środki finansowe z przeznaczeniem na realizację zajęć wspomagających uczniów z prawie 17 tys. (1 6877) szkół. Przekażemy samorządom na ten cel ok. 141 mln zł (140 854 420 zł). 

      Od samego początku program cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Z inicjatywy Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka wprowadzono korektę przepisów, by jak największa liczba uczniów mogła skorzystać z pomocy. Zwiększona została liczba godzin zajęć wspomagających – z 10 do 15 godzin zajęć na oddział szkolny. Podwojony został limit tygodniowej liczby godzin zajęć wspomagających, co daje szkołom jeszcze większą elastyczność ich organizacji. Uelastycznione zostały także przepisy w zakresie organizacji zajęć wspomagających w klasie IV szkoły podstawowej (w przypadku szkoły podstawowej, w której ogólna liczba uczniów klas IV–VIII wynosi 60 lub więcej, ale w klasie IV jest mniej niż 10 uczniów, zajęcia wspomagające z danego przedmiotu będą mogły być organizowane w grupie liczącej co najmniej 5 uczniów). Finalnie 88,7 proc. szkół, które mogły przystąpić do programu, za pośrednictwem organów prowadzących zgłosiło chęć pozyskania środków na organizację zajęć wspomagających.

      „Aktywna Tablica” – do końca roku do szkół trafi za 70 mln zł na różnego typu sprzęt, oprogramowywanie i narzędzia do terapii. Szkoły uczestniczące w programie otrzymają dofinansowanie od 14 tys. do 100 tys. zł na zakup m.in. laptopów wraz ze sprzętem umożliwiającym przetwarzanie wizerunku i głosu w czasie rzeczywistym za pośrednictwem transmisji audiowizualnej, sprzęt dla nauczycieli do prowadzenia lekcji online, tablice interaktywne, głośniki, monitory, pomoce dydaktyczne lub narzędzia do terapii uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjni, np. narzędzia do terapii psychoneurologicznej dla dzieci z zaburzeniami koncentracji i uwagi, sprzęt do terapii logopedycznej, drukarki brajlowe i wiele innych. 

      Program „Poznaj Polskę” – 6 września rusza pilotaż przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki, w ramach którego chętne szkoły otrzymają środki na dofinansowanie wyjazdu do znajdujących się w Polsce muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury, instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki. W tym roku na ten cel przekażemy 15 mln zł. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach programu „Polski Ład”.

      Zintegrowana Platforma Edukacyjna www.zpe.gov.pl

      MEiN udostępniło bezpłatne e-materiały do kształcenia ogólnego i zawodowego na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej www.zpe.gov.pl. Narzędzie umożliwia m.in. dystrybucję i tworzenie przez użytkowników własnych, autorskich wersji e-materiałów dostosowanych do potrzeb konkretnych grup uczniów oraz komunikację uczeń-nauczyciel. 

      Platforma może być wykorzystywana podczas realizacji procesu kształcenia w formie stacjonarnej z wykorzystaniem TIK, ale pozwala także na planowanie procesu nauki zdalnej i monitorowanie postępów uczniów, a dzięki wbudowanym modułom komunikacyjnym umożliwia komunikację pomiędzy nauczycielami i uczniami oraz pomiędzy uczniami. Platforma jest cały czas rozwijana. Do końca 2021 roku będzie modyfikowana. Niemal każdy materiał dydaktyczny zamieszczony na ZPE zawiera pytania otwarte lub ćwiczenia interaktywne, których wyniki mogą być zapisywane w profilu ucznia i dostępne w postaci raportów dla nauczyciela.

      Na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej zostało opublikowanych 8 296 nowych e-materiałów dydaktycznych przypisanych do obowiązującej podstawy programowej kształcenia ogólnego, w tym do poszczególnych etapów edukacyjnych, 2 252 e-materiałów dydaktycznych kształcenia ogólnego do II etapu edukacyjnego (klasy 4-8 szkoły podstawowej), 6 044 e-materiałów dydaktycznych kształcenia ogólnego do III etapu edukacyjnego (klasy 1-4 szkoły ponadpodstawowej). Docelowo w ramach projektów MEiN współfinansowanych ze środków PO WER utworzonych zostanie łącznie 18 219 e-materiałów do kształcenia ogólnego (względem pierwotnie zakładanych 13 519 e-materiałów) oraz 950 e-materiałów do kształcenia zawodowego. Obecnie na platformie mamy ponad 7 mln kont użytkowników. 

      Zerowa stawka VAT na laptopy i tablety dla szkół

      Nadal obowiązuje wprowadzona przez Ministra Finansów w 2020 r. 0% stawka podatku VAT na laptopy i tablety, jeżeli zostaną przekazane przez podmioty gospodarcze placówkom oświatowym w formie pisemnej umowy darowizny.

      Szkoły polskie za granicą 

      Na bieżąco monitorowana jest sytuacja, w tym stan przygotowania do rozpoczęcia nowego roku szkolnego, w szkołach polskich przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych RP oraz w Szkole Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej i Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Warszawie. Kształcenie w Szkole Podstawowej im. KEN oraz Liceum Ogólnokształcącym im. KEN jest prowadzone na odległość za pośrednictwem platformy e-learningowej „Otwarta Szkoła” i będzie kontynuowane. Szkoły są przygotowane do prowadzenia zajęć stacjonarnie, a także – jeśli zajdzie taka potrzeba – do prowadzenia nauczania hybrydowego lub rotacyjnego. Polonijne Centrum Nauczycielskie ORPEG od 1 września br. rozpocznie kolejny cykl szkoleń wspierających nauczycieli, w tym w pracy z uczniem na odległość. 

      Egzamin ósmoklasisty i maturalny w roku szkolnym 2021/2022

      W 2022 r., podobnie jak w roku 2021, egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny zostaną przeprowadzone na podstawie wymagań egzaminacyjnych.

      W 2022 r. egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony w terminie od 24 do 26 maja, czyli o miesiąc później niż zazwyczaj. Takie rozwiązanie umożliwi uczniom szkół podstawowych lepsze przygotowanie się do tego egzaminu.

      Ponadto w 2022 r. nie będzie przeprowadzany egzamin ósmoklasisty z czwartego przedmiotu obowiązkowego, wybranego spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.

      Egzamin maturalny w 2022 r. 

      W 2022 r. egzamin maturalny, podobnie jak w 2021 r., będzie przeprowadzany tylko w części pisemnej, ale absolwenci będą mieli obowiązek przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. 

      Do części ustnej egzaminu maturalnego będą mogli przystąpić wyłącznie absolwenci, którzy aplikują na uczelnię zagraniczną, są zobowiązani do przystąpienia do części ustnej egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego w celu zrealizowania postanowień umowy międzynarodowej.

      W 2022 r. absolwent zda egzamin maturalny i uzyska świadectwo dojrzałości, jeżeli uzyska z każdego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania i przystąpi do egzaminu maturalnego z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. 

      Egzamin maturalny w 2022 r. rozpocznie się 4 maja. 

      Ponad milion uczniów wyjechało na zorganizowane wakacje 

      W systemie bazy wypoczynku kuratorzy oświaty zatwierdzili łącznie 29 961 zgłoszeń. Na zorganizowanym wypoczynku w kraju odpoczywało 762 785 uczniów, w tym m.in. na półkoloniach: 383 422 osób (12 634 zgłoszeń), za granicą: 23 878 osób (612zgłoszeń). Łącznie w wypoczynku będzie uczestniczył 1 170 085 dzieci i młodzieży.

      Wśród zagranicznych zgłoszeń wypoczynku dominowały następujące kraje: Bułgaria (166 wyjazdów), Chorwacja (84 wyjazdy), Hiszpania (64 wyjazdy), Włochy (62 wyjazdy), Grecja (56 wyjazdów), Malta (42 wyjazdy), Czechy (16 wyjazdów), Niemicy (16 wyjazdów), Francja (13 wyjazdów), Czarnogóra (13 wyjazdów).

      Terminy ferii zimowych w roku szkolnym 2021/2022

      Ferie zimowe potrwają od 17 stycznia do 27 lutego. Uczniowie będą odpoczywali od zajęć szkolnych w czterech turach. Pierwsi wypoczynek zimowy zaczną uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego (od 17 do 30 stycznia 2022 r.). W kolejnej turze – od 24 stycznia do 6 lutego 2022 r. – ferie będą mieli uczniowie z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Od 31 stycznia do 13 lutego 2022 r. będą odpoczywali uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego, a od 14 do 27 lutego 2022 r. z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. 

      Zajęcia w szkołach zakończą się 24 czerwca 2022 r. Przerwa wakacyjna będzie trwała od 25 czerwca do 31 sierpnia 2022 r. 

      Dane statystyczne  prognoza

      Zajęcia w szkołach i placówkach oświatowych rozpocznie 4,6 mln uczniów. Do szkół podstawowych pójdzie 3 107 800 uczniów, w tym do klasy I 381 778 dzieci. W szkołach ponadpodstawowych będzie uczyło się 1 517 221 uczniów, z tego w liceach ogólnokształcących 639 791 uczniów, branżowych szkołach I stopnia 208 350 uczniów, branżowych szkołach II stopnia 3775. Do pierwszej klasy szkoły ponadpodstawowej pójdzie 374 769 uczniów. Mamy w sumie 14 207 szkół podstawowych, 6482 szkół ponadpodstawowych, 22 354 placówek wychowania przedszkolnego, w tym 13214 przedszkoli. 

      Departament Informacji i Promocji Ministerstwo Edukacji i Nauki  

     • WAŻNA INFORMACJA DLA RODZICÓW !!!

     •      Urząd Miejski otrzymał informację o możliwości przyjazdu Mobilnego Punktu Szczepień do szkoły i zaszczepienia:


       

      • dwudawkowa szczepionka PFIZER młodzieży w wieku od 12 lat oraz dla osób od 18 lat;

      • jednodawkowa szczepionka Johnson&Johnson dla osób w wieku od 18 lat - bez wcześniejszej rejestracji.


       

           Rodziców zainteresowanych ewentualnym zaszczepieniem ich dzieci proszę o kontakt z sekretariatem szkoły: 89 757 5 10.


       

      Dariusz Gościniak

     • Informacje o zakończeniu roku szkolnego

     • Drodzy Rodzice

           Z wytycznych przeciwepidemicznych dla szkół obowiązujących w 2021 r. wynika, że nie jest wskazane organizowanie zakończenia roku szkolnego z jednoczesnym udziałem wielu osób w pomieszczeniach szkolnych. Wciąż obowiązujące wytyczne zalecają ograniczanie przebywania w pomieszczeniach szkoły osób trzecich do niezbędnego minimum, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Rekomendują ponadto taką organizację pracy, która umożliwi w miejscach wspólnych zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły oraz ograniczy gromadzenie się uczniów.

       

      HARMONOGRAM ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO – 25 czerwca 2021r.

       

      Przywóz wszystkich dzieci do szkoły na godz. 9.00 - w piątek 25.06.21r.

      Przewoźnik M. Lipnicki, godz. przywozów:

      • Strużyna – 8:10,
      • Markowo – 8:35,
      • Złotna – 8:40.

      Przewoźnik M. Drosio, godz. przywozów:

      • Chojnik – 8:35,
      • Królewo – 8: 40,
      • Kalnik – 8:40,
      • Abramówka – 8:40.

      Przebieg:

      1. Dzieci i uczniowie oddziałów 0-VII odbierają świadectwa, nagrody w swoich klasach od wychowawców ( bez udziału rodziców).
      2. Uczniowie klasy VIII – absolwenci szkoły – odbierają świadectwa, nagrody podczas uroczystego zakończenia, na  sali gimnastycznej w obecności jednego rodzica, wychowawcy i Dyrektora Szkoły z zachowaniem wszelkich niezbędnych obostrzeń epidemiologicznych.

      W przypadku nieobecności ucznia w szkole, świadectwo rodzic będzie mógł odebrać w sekretariacie szkoły, za potwierdzeniem odbioru.

      Odwóz dzieci:

      1. Dzieci i uczniowie klas 0-III – 9:30.
      2. Uczniowie klas IV –VIII – 10:00.

       

       

      W trosce o zdrowie nas wszystkich prosimy o przestrzeganie następujących zasad:

      1. Rodzice/opiekunowie prawni oczekują na swoje dzieci przed budynkiem szkolnym,  zachowując bezpieczną odległość co najmniej 1,5 m.
      2. Wchodząc do budynku szkolnego, dzieci oraz rodzice/ prawni opiekunowie  uczniów klasy VIII  zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m), dezynfekują ręce  i zasłaniają usta  i nos maseczką.
      3. Na salę gimnastyczną uczniowie oraz rodzice/ prawni opiekunowie wchodzą wejściem przy hali sportowej.
      4. Niedozwolone jest przebywanie na terenie szkoły osób innych niż wyżej wymienione.
      5. Na rozdanie świadectw, nagród i dyplomów może przyjść wyłącznie osoba zdrowa (uczeń, dziecko, rodzic/ prawny opiekun), bez objawów sugerujących infekcję.

      Informacja o rozpoczęciu nowego roku szkolnego 2021/2022 będzie podana w późniejszym terminie.

      Kochani Rodzice i drodzy uczniowie

           Po dziesięciu miesiącach wytężonej pracy - w większości w nauczaniu zdalnym - nadszedł wyczekiwany przez wszystkich uczniów czas wakacji. Czas odpoczynku od nauki, dzwonków i porannego wstawania, a w tym roku przede wszystkim od codziennego, wielogodzinnego ślęczenia przed komputerem.

      Dziękując za wysiłek i współpracę życzymy wszystkim Uczniom, Rodzicom,  by nadchodzące wakacje były radosne i pełne niezapomnianych wrażeń. Cieszcie się z każdego słonecznego dnia i z każdej przeżytej przygody. Bawcie się dobrze na złocistych plażach, w górach czy nad jeziorami.

      Wierzymy, że wszyscy spotkamy się zdrowi, wypoczęci, z zapasem sił i w doskonałych humorach w nowym roku szkolnym.

      Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne SP w Łącznie

     • Ogólnopolski program profilaktyki czerniaka

     •      Już od 10 lat głównym celem Tygodnia Świadomości Czerniaka jest budowanie świadomości na temat istoty ochrony skóry przed czerniakiem wśród różnych grup Polaków. W ramach jubileuszowej, X edycji kampanii realizowanej pod hasłem #Czerniak18+, Akademia Czerniaka postanowiła poruszyć wyobraźnię odbiorców. Wraz z tegorocznymi Ambasadorami akcji, znanymi aktorami Katarzyną Ptasińską i Arturem Barcisiem, przygotowała film, w którym bohaterowie w niespodziewany sposób przenoszeni są do nieznanej przyszłości, gdzie mogą przekonać się, jakie są konsekwencje niestosowania się do zasad prewencji pierwotnej lub wtórnej, w tym przede wszystkim do ochrony przed słońcem i kontroli znamion u specjalistów.

     • Dzień otwartych koszar

     •       Pragniemy serdecznie zaprosić miłośników wojska i nie tylko 24.06.2021 w godzinach 10.00 - 13.00 do 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej Garnizon Morąg, al. Wojska Polskiego 33 na "Dni Otwarte Koszar".

            W czasie wizyty w koszarach można będzię obejrzeć sprzęt wojskowy będący na wyposażeniu brygady.

       

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Łącznie
   • sekretariat@splaczno.edu.pl
   • sekretariat@splaczno.edu.pl
   • (+48) 89 757 50 10
   • Łączno 48B, 14-300 Morąg
 • Galeria zdjęć

   brak danych