• Regulamin

      • REGULAMIN ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH

        Opracowany na podstawie statutu Szkoły Podstawowej

        im. rtm. Witolda Pileckiego w Łącznie

        przez nauczycieli oddziałów przedszkolnych

         

        ORGANIZACJA I FUNKCJONOWANIE ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH

        1. Organizację oddziałów przedszkolnych w danym roku szkolnym uwzględnia arkusz organizacyjny szkoły.
        2. W oddziałach przedszkolnych  obowiązuje ramowy rozkład dnia, opracowany przez nauczycieli wychowania przedszkolnego z uwzględnieniem potrzeb i zainteresowań dzieci. Szczegółowy rozkład dnia podaje się do wiadomości rodziców.
        3. Ramowy rozkład dnia uwzględnia czas przyprowadzenia i odbierania dzieci, godziny posiłków oraz czas przeznaczony na bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę.
        4. Do oddziałów przedszkolnych mogą być przyjęte dzieci 3,4,5 - 6-letnie. Dzieci powinny być odpieluchowane.
        5. Liczba dzieci w oddziałach przedszkolnych nie może przekroczyć 25. 
        6. Czas przeznaczony na realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego wynosi 25 godzin tygodniowo. 
        7. Godzina zajęć z podstawy programowej w grupie przedszkolnej może trwać do 60 minut w zależności od wieku dzieci.
        8. Realizacja podstawy programowej odbywa się w godzinach 07:30-12.30.
        9. W przypadku pozostania dziecka 6 – letniego z oddziału przedszkolnego dłużej niż 5 godzin, na wniosek rodziców szkoła zapewnia wychowankowi opiekę. Opieka ta jest bezpłatna. W przypadku dzieci 3,4 i 5 letnich, każda dodatkowa godzina pobytu powyżej 5 godzin jest odpłatna.
        10. Opłatę za pobyt dzieci w przedszkolu należy uiścić w nieprzekraczalnym terminie do 15 każdego miesiąca.
        11. Praca wychowawczo-dydaktyczna i opiekuńcza prowadzona jest w oparciu o programy wychowania przedszkolnego dopuszczone do użytku szkolnego przez Dyrektora Szkoły.
        12. W oddziałach przedszkolnych, o ile zachodzi taka potrzeba, organizuje się kształcenie dzieciom niepełnosprawnym na warunkach określonych w odrębnych przepisach.
        13. W oddziałach przedszkolnych organizuje się zajęcia z języka angielskiego. Czas trwania tych zajęć dostosowuje się do możliwości i potrzeb rozwojowych dzieci i trwa w tygodniu 30 min dla grupy 3,4 latków oraz 60 minut dla 5,6 latków.
        14. Na wniosek rodziców dyrektor może w oddziałach przedszkolnych zorganizować zajęcia dodatkowe, np. religia (tygodniowy czas trwania zajęć dla grupy 3,4 latków -30 min, dla grupy 5,6 latków -60 min) lub inne w zależności od potrzeb.
        15. W oddziałach przedszkolnych dla grup dzieci 3,4 oraz 5 letnich, o ile zachodzi taka potrzeba, organizuje się dni adaptacyjne w ostatnich dniach sierpnia.
        16. Na terenie funkcjonowania oddziałów przedszkolnych współpracują ze sobą : Dyrektor Szkoły, Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców i pracownicy obsługowi.
        17. Informacji o dziecku udzielają tylko nauczyciele pracujący w grupie, specjaliści lub Dyrektor.
        18. Placówka nie ponosi odpowiedzialności za przedmioty i rzeczy wartościowe przyniesione  do placówki, które nie wiążą się z działalnością statutową.
        19. Rodzic zobowiązany jest do zapewnienia dziecku śniadania i podwieczorku, wody lub napojów podczas pobytu w oddziałach przedszkolnych.
        20. Przedszkole zapewnia odpłatne obiady. Opłaty za wyżywienie w przedszkolu należy uiścić w nieprzekraczalnym terminie do 15 każdego miesiąca.
        21. Rodzice wyjeżdżający za granicę zobowiązani są dostarczyć do szkoły dokument ustanawiający prawnego opiekuna dla dziecka.
        22. Odziały przedszkolne zapewniają dzieciom bezpieczeństwo, ochronę przed przemocą              i poszanowanie ich godności osobistej podczas pobytu w nich oraz wszystkich zajęć organizowanych poza szkołą:

        a) zapewniają stałą opiekę podczas pobytu dziecka w placówce oraz zajęć organizowanych poza terenem szkoły,

        b) uczą zasad bezpiecznego zachowania i przestrzegania higieny,

        c) stwarzają atmosferę akceptacji,

        d) zapewniają organizację wycieczek zgodnie z odrębnymi przepisami. 

        1. Rodzice zobowiązani są do informowania nauczycieli o chorobach i alergiach dzieci (koniecznie podać listę alergenów szczególnie pokarmowych). Nauczycielowi nie wolno podawać dziecku żadnych leków.
        2. Na dwór wychodzą wszystkie dzieci. Nie ma możliwości (na życzenie rodzica) pozostawienia dziecka w oddziale przedszkolnym w czasie rekreacji na świeżym powietrzu.  Obowiązkiem rodzica jest zapewnienie dziecku odpowiedniej odzieży dopasowanej do panujących warunków pogodowych.
        3. Podczas imprez i zajęć organizowanych wspólnie dla dzieci i ich rodziców opiekę nad dziećmi przejmują rodzice. W przypadku nieobecności w tym czasie rodziców dziecka opiekę nad nim nadal sprawuje nauczyciel. 
        4. Pomoc w czynnościach higienicznych: W uzasadnionych przypadkach personel Oddziału Przedszkolnego ma prawo udzielić pomocy dziecku w czynnościach samoobsługowych związanych z higieną. Pomoc ta może być udzielana wyłącznie wtedy, gdy jest to niezbędne dla zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa dziecka, a także w sytuacjach, w których dziecko nie jest w stanie samodzielnie wykonać wymaganych czynności.

         

        REKRUTACJA DZIECI DO ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH

        1. Rekrutacja dzieci na nowy rok szkolny odbywa się zgodnie z Rozporządzeniem MEiN z dnia 18 listopada 2022 roku w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz  postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów. 
        2. Ogólne zasady oraz szczegółowe kryteria naboru do oddziałów przedszkolnych ustala organ prowadzący szkołę i podaje do publicznej wiadomości. 
        3. W ciągu roku szkolnego, w przypadku wolnych miejsc wpływające wnioski o przyjęcie dziecka do oddziałów przedszkolnych rozpatruje dyrektor.
        4. Dziecko powracające z zagranicy jest przyjmowane do oddziałów przedszkolnych  na warunkach dotyczących obywateli polskich.

         

        PROCEDURY PRZYPROWADZANIA I ODBIORU DZIECKA  DO ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH

        1. Przyprowadzanie i odbieranie dzieci z oddziałów przedszkolnych odbywa się zgodnie z zaakceptowaną pisemnie przez rodziców procedurą przyprowadzania i odbierania dzieci z oddziałów przedszkolnych (załącznik numer 1).

         

        PRAWA I OBOWIĄZKI NAUCZYCIELA

         

        1. Nauczyciel odpowiada za bezpieczeństwo i zdrowie powierzonych jego opiece wychowanków.
        2. Nauczyciel współpracuje z rodzicami w sprawach wychowania i nauczania, w tym między innymi:

        a)  zapoznaje rodziców z podstawą programową wychowania przedszkolnego i włącza ich do kształtowania u dziecka określonych w niej wiadomości i umiejętności;

        b) informuje rodziców o realizowanych zadaniach wynikających z programu wychowania przedszkolnego i planów pracy;

        c)  udziela rodzicom rzetelnych informacji o postępie, rozwoju i zachowaniu dziecka, włączając ich do wspierania osiągnięć rozwojowych dzieci i łagodzenia ewentualnych trudności;

        d) ustala z rodzicami wspólne kierunki działań wspomagających rozwój i wychowanie; 

        e) udostępnia rodzicom do wglądu wytwory działalności dzieci;

        f) zachęca rodziców do współdecydowania w sprawach oddziałów, np. w sprawie organizacji wydarzeń, w których biorą udział dzieci.

        1. Do zadań nauczyciela należą także:

        a) tworzenie warunków wspomagających rozwój dzieci, ich zdolności i zainteresowań;

        b) dążenie do pobudzania aktywności dzieci we wszystkich sferach ich rozwoju: społecznej, emocjonalnej, fizycznej i umysłowej;

        c) wspieranie aktywności dziecka;

        d) stosowanie zasady indywidualizacji pracy, uwzględniając możliwości i potrzeby każdego dziecka;

        e) stosowanie nowoczesnych, aktywizujących metod pracy;

        f) wydawanie rodzicom informacji o gotowości dziecka do podjęcia nauki szkolnej  w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Informacja ta jest przekazywana w terminie do końca kwietnia roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym dziecko ma obowiązek rozpocząć naukę w szkole podstawowej.

        1. Nauczyciel prowadzi obserwacje pedagogiczne mające na celu poznanie potrzeb rozwojowych dzieci poprzez:

        a)  prowadzenie i dokumentowanie pracy ukierunkowanej na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne, w tym działania wspomagające wobec dzieci wymagających dodatkowego wsparcia pedagogicznego;

        b)  udzielanie dziecku pomocy psychologiczno – pedagogicznej w trakcie bieżącej pracy, planuje i koordynuje jej przebieg;

        c) współpracę ze specjalistami i innymi osobami świadczącymi pomoc psychologiczno pedagogiczną, opiekę zdrowotną i inną.

        1. Nauczyciel ma prawo do:

        a) wyboru programu wychowania przedszkolnego spośród zestawu programów nauczania dopuszczonych do użytku szkolnego lub opracowania własnego programu  z uwzględnieniem zasad określonych w ustawie o Systemie Oświaty;

        b)  wyboru pomocy dydaktycznych;

        c) zdobywania dodatkowych kwalifikacji przydatnych do pracy z dziećmi;

        d) udziału w zewnętrznych i wewnętrznych formach doskonalenia zawodowego;

        e) pomocy merytorycznej ze strony dyrektora, pedagoga szkolnego, nauczycieli specjalistów;

        f) wymiany doświadczeń z innymi nauczycielami.

         

         

        PRAWA I OBOWIĄZKI DZIECKA

        1. Dziecko w oddziałach przedszkolnych ma prawo do:

        a) podmiotowego i życzliwego traktowania,

        b) spokoju i samotności, gdy tego potrzebuje,

        c) akceptacji takim jakie jest,

        d) własnego tempa rozwoju,

        e) kontaktów z rówieśnikami i dorosłymi,

        f) zabawy i wyboru towarzysza zabaw.

        1. Dziecko ma obowiązek:

        a) podporządkowania się obowiązującym w oddziałach przedszkolnych zasadom współżycia społecznego,

        b) przestrzegania zasad higieny osobistej,

        c) szanowania rówieśników i wytworów ich pracy,

        d) poszanowania mienia przedszkolnego.

         

        PRAWA I OBOWIĄZKI RODZICÓW

        1. Rodzice maja prawo do:

        a) wnioskowania o spełnienie obowiązku rocznego przygotowania poza oddziałem przedszkolnym,

        b) znajomości zadań wynikających z programu wychowania przedszkolnego realizowanego w oddziałach przedszkolnych, z którym zapoznawani są podczas pierwszego zebrania z rodzicami, organizowanym w danym roku szkolnym,

        c) rzetelnej informacji na temat swojego dziecka, jego zachowań i rozwoju poprzez:  uzyskiwanie od nauczyciela bezpośredniej informacji na temat postępów edukacyjnych dziecka, jego sukcesów i trudności oraz zachowania, obserwowanie własnego dziecka na tle grupy rówieśniczej w trakcie zabaw, zajęć otwartych, uroczystości i imprez w przedszkolu oraz podczas wyjść i wycieczek, zaznajomienia z wynikami indywidualnej obserwacji dziecka, udostępnienia kart pracy i wytworów plastycznych,

        d) do przekazania organom szkoły, organowi prowadzącemu lub organowi sprawującemu nadzór pedagogiczny wniosków i opinii dotyczących pracy punktu przedszkolnego,

        e) wychodzenia z inicjatywą udzielania pomocy psychologiczno – pedagogicznej ich dziecku,

        f) informacji o formach, sposobach i okresie udzielania pomocy pedagogicznej oraz       o wymiarze godzin, w których poszczególne formy pomocy będą realizowane,

        g) wystąpienia do dyrektora z wnioskiem o zmniejszenie tygodniowego wymiaru godzin zajęć indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego,  w przypadkach uzasadnionych stanem zdrowia dziecka,

        h) wystąpienia do dyrektora szkoły o zaprzestanie organizacji indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego na podstawie zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego, ze stan zdrowia dziecka uniemożliwia mu uczęszczanie do przedszkola.

        1. Rodzice dzieci są zobowiązani do:

        a) zgłoszenia dziecka 6-letniego do oddziału przedszkolnego w związku z realizacją obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego,

        b) zapewnienie regularnego uczęszczania dziecka 6-letniego na zajęcia,

        c) zapewnienia dziecku warunków nauki określonych w zezwoleniu, w przypadku dziecka realizującego obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne poza oddziałem przedszkolnym,

        d) zapewnienia bezpieczeństwa dziecku w drodze do przedszkola oraz w drodze powrotnej,

        e) udzielenia pełnej informacji o sytuacji zdrowotnej dziecka, mającej wpływ na jego bezpieczeństwo i prawidłowe funkcjonowanie w grupie,

        f) regularnego kontaktowania się z wychowawcą w celu wspierania wszechstronnego rozwoju dziecka i ujednolicenia oddziaływań wychowawczych,

        g) udziału w spotkaniach zespołowych rodziców,

        h) odbierania dziecka w godzinach pracy przedszkola,

        i) współpracy z pielęgniarką w zakresie troski o zdrowie dziecka,

        j) kontaktowania się z poradnią psychologiczno – pedagogiczną  i poradniami specjalistycznymi świadczącymi pomoc dziecku i rodzicom. 

         

        POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU ZAISTNIENIA NIEPRAWIDŁOWOŚCI

        PODCZAS KONTROLI CZYSTOŚCI

         

        1. Pielęgniarka szkolna sprawdza czystość dzieci w obecności wychowawcy grupy.
        2. W przypadku wystąpienia nieprawidłowości zawiadamia rodziców dziecka i ustala dalsze postępowanie.

         

        POSTĘPOWANIE Z DZIECKIEM W PRZYPADKU

        DOLEGLIWOŚCI ZDROWOTNYCH

        1. W przypadku stwierdzenia, że dziecko źle się czuje, nauczyciel podejmuje następujące działania:

        a) sprawdza objawy złego samopoczucia.

        b) zasięga opinii dyrektora, który w razie potrzeby kontaktuje się z rodzicami i ustala  z nimi dalsze postępowanie w sprawie dziecka lub bezpośrednio sam nauczyciel kontaktuje się z rodzicami w celu odebrania dziecka z przedszkola.

        c) zapewnia choremu dziecku do momentu przybycia rodzica spokój, jeśli jest możliwość, odseparowanie  od innych dzieci.

        1. Nauczyciel podejmuje decyzję o odebraniu dziecka jeśli: 

        a) w jego ocenie dziecko jest chore i nie może pozostać w przedszkolu,

        b) jeżeli z powodu złego samopoczucia nie jest w stanie uczestniczyć w zajęciach lub jego stan wymaga fachowej opieki i jest przy tym płaczliwe, zmęczone lub poirytowane, nie ma apetytu, ma gorączkę,

        c) jeśli naraża inne dzieci na zarażenie się chorobą.

        1. Za objawy zaobserwowane u dziecka, upoważniające nauczyciela do poinformowania rodziców o konieczności zabrania dziecka do domu uważa się:

        a) skóra: jeżeli na skórze pojawia się wysypka i temperatura ciała jest podwyższona lub jeśli wysypce towarzyszą zmiany w zachowaniu dziecka (swędzenie, pęcherzykowate wypryski na skórze),

        b) oczy: ropne zapalenie spojówek (białko oka jest zaczerwienione, a w oku zbiera się substancja ropna),

        c) zachowanie: dziecko wykazuje symptomy lub jest poirytowane, płacze częściej niż zwykle,

        d) system oddechowy:  dziecko ma problemy z oddychaniem,

        e) system trawienia: dziecko ma biegunkę lub wymiotuje (chyba, że wymioty nie są skutkiem choroby),

        f) ma symptomy poważnych chorób zakaźnych, odczuwa ból zęba, gardła, ucha albo odczuwa mdłości, nawet jeśli nie ma temperatury.

        1. W przypadku chorób zakaźnych nauczyciel informuje dyrektora  o rodzaju choroby      i częstotliwości zachorowań w grupie.
        2. W przypadku chorób zakaźnych, które wymagają powiadomienia stosownych służb dyrektor:    

        a) zawiadamia dyżurującego inspektora sanitarnego,

        b) ustala z nim sposób postępowania,

        c) nadzoruje przestrzegania zleceń służb sanitarnych przez pracowników placówki,

        d) przygotowuje informację  przy współpracy Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej.

        1. W przypadku dziecka z chorobą przewlekłą nauczyciel podejmuje następujące działania:

        a) zwraca się do rodziców dziecka o przedstawienie zaświadczenia lekarskiego         rodzaju choroby oraz o udzielenie szczegółowych informacji na temat choroby i wynikających z niej ograniczeń, które mogą zakłócać funkcjonowanie dziecka w przedszkolu,              

        b) opracowuje procedurę postępowania z chorym dzieckiem, uwzględniając zakres czynności podejmowanych przez nauczyciela, mający na celu pomóc dziecku  w funkcjonowaniu podczas pobytu w przedszkolu oraz formy współpracy z rodzicami lub opiekunami prawnymi (nauczyciel może odmówić wykonywania zabiegów pielęgniarskich),

        c) dostosowuje formy pracy dydaktycznej, dobór treści, metod i form organizacyjnych do możliwości psychofizycznych dziecka i obejmuje go programem pomocy psychologiczno – pedagogicznej.

         

         

        POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU SYGNAŁÓW WSKAZUJĄCYCH

        NA ZANIEDBANIE DZIECKA PRZEZ RODZICÓW

        LUB OPIEKUNÓW PRAWNYCH

         

        Ogólne objawy i sygnały wskazujące na stosowanie przemocy wobec dziecka:

        1. Wyróżnia się podstawowe kategorie niewłaściwego traktowania dzieci;

        a) stosowanie przemocy fizycznej,

        b) stosowanie przemocy psychicznej (emocjonalnej),

        c) stosowanie przemocy seksualnej.

        1. Objawy przemocy:

                    Dziecko doznające przemocy fizycznej:

        1. może mieć siniaki, oparzenia, opuchlizny na różnych częściach ciała i rany  w różnych fazach gojenia,
        2. może mieć rany twarzy i głowy, sińce pod oczami,
        3. może mieć złamania i zwichnięcia powtarzające się, może być agresywne lub apatyczne,
        4. okazywać lęk przed nagłym dotknięciem (unik, skulenie się),
        5. unikać kontaktów społecznych lub wdawać się w częste bójki z innymi dziećmi,
        6. może często kłamać,
        7. mogą występować zaburzenia emocjonalne lub fizjologiczne (np. moczenie się ). 

                   Dziecko doznające przemocy emocjonalnej:

        1. może mieć mimowolne ruchy mięśni, w szczególności twarzy,
        2. może mieć zaburzenia mowy (wynikające z napięcia nerwowego),
        3. może mieć dolegliwości psychosomatyczne (bóle brzucha, bóle głowy, mdłości),
        4. może przejawiać brak poczucia pewności siebie,
        5. może wykazywać zachowania destrukcyjne, wycofanie, depresję,
        6. może okazywać nadmierne podporzadkowanie się dorosłym,
        7. może często kłamać,
        8. może wykazywać nieadekwatny lęk przed konsekwencjami różnych działań oraz lęk przed porażką.

                  Dziecko wykorzystywane seksualnie:

        a ) może okazywać lęk przed określoną osobą lub określonymi miejsca,

        b) może okazywać nieuzasadniony lęk przed badaniami lekarskimi,

        c) jego rysunki mogą mieć tematykę seksualną,

        d) może wykazywać nadmierną pobudliwość seksualną (znajomość zachowań seksualnych oraz anatomii narządów płciowych),

        e) może okazywać zachowania destrukcyjne,

        f) może przejawiać zaburzenia emocjonalne lub fizjologiczne.

                  Dziecko zaniedbywane:

        a ) może przejawiać zaburzenia natury emocjonalnej i wychowawczej,

        b) może przejawiać zaniedbania natury estetycznej,

        c) może mieć częste nieobecności w punkcie przedszkolnym, które nie są zgłaszane przez rodziców.

         

         

         

         

        POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU STWIERDZENIA UŻYWANIA

        PRZEMOCY WOBEC DZIECKA

         

        1. Jeżeli nauczyciel będzie miał podejrzenie, że dziecko jest zaniedbane lub doświadcza

        przemocy  należy o tym fakcie poinformować dyrektora placówki.

        1. Nauczyciel zawiadamia również pedagoga szkolnego w celu pogłębienia analizy sytuacji dziecka.
        2. Dyrektor może zwołać Radę Pedagogiczną w celu przeanalizowania sytuacji dziecka.
        3. Rada Pedagogiczna może zdecydować o wprowadzeniu procedury „Niebieskiej karty”.
        4. Dyrektor może powiadomić policję lub sąd rodzinny w celu wglądu w sytuację rodzinną dziecka.
        5. Ze wszystkich podjętych działań zarówno nauczyciel jak i dyrektor sporządzają notatki służbowe.

         

        POSTĘPOWANIE Z DZIECKIEM SPRAWIAJĄCYM TRUDNOŚCI

        WYCHOWAWCZE LUB EDUKACYJNE

         

        1. Jeśli po przeprowadzeniu obserwacji, diagnozy dziecka pojawiają się trudności

        wychowawcze zaleca się pogłębioną obserwację poprzez przegląd istniejącej dokumentacji dziecka (karta zapisu do przedszkola, ankieta informacyjna o dziecku, opinie  i orzeczenia psychologiczne).

        1. Nauczyciel podejmuje działania wychowawcze zmierzające do eliminacji trudności      i rozwiązania problemów dziecka:
          1. prowadzi rozmowy z dzieckiem,
          2. wymienia spostrzeżenia z pedagogami pracującymi w placówce, wspólnie z nimi ustala plan działania i opracowuje go w terminie jednego miesiąca od momentu dostrzeżenia problemu,
          3. zgłasza problem dyrektorowi,
          4. nauczyciel informuje rodziców o trudnościach wychowawczych lub edukacyjnych dziecka oraz zapoznaje z planem działań lub zakresem pomocy  psychologiczno – pedagogicznej, jaka będzie dziecku udzielana,
          5. rodzice pisemnie potwierdzają fakt zapoznania się z planem działań wychowawczych lub edukacyjnych. Jednocześnie zobowiązuje się do rzetelnej współpracy. 
        2. Na Posiedzeniu Rady Pedagogicznej nauczyciel zapoznaje jej członków z zaistniałym problemem i przedstawia podjęte działania.
        3. Nauczyciel pracuje z dzieckiem według opracowanego programu, włącza do współpracy specjalistów zatrudnionych w placówce.
        4. Nauczyciel na bieżąco informuje rodziców o przebiegu pracy z dzieckiem.

         

         

         

         

        Lista załączników:

        Załącznik 1  – „Procedury przyprowadzania i odbierania dzieci poniżej siódmego roku życia przez rodziców /prawnych opiekunów lub upoważnione przez nich osoby obowiązujące w Szkole Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Łącznie”

                                                                   

         

         

        Załącznik 1:

        Procedury przyprowadzania i odbierania dzieci

        poniżej siódmego roku życia przez rodziców /prawnych opiekunów

        lub upoważnione przez nich osoby obowiązujące

        w Szkole Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Łącznie

         

        Podstawa prawna:

        • Ustawa z dnia 7 września 1991r. o systemie Oświaty ( Dz. U. z 2004r.  Nr 256, poz. 2572 z późniejszymi zmianami ).
        • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach ( Dz. U. z 2003r. Nr 6, poz.
        • Statut Szkoły,
        • Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 108 poz. 908 ze zm.).

         

        Cel procedury

         

        Określenie szczegółowych obowiązków rodziców/ prawnych opiekunów, nauczycieli i przewoźników podczas przyprowadzania do przedszkola/szkoły i odbierania dzieci przez rodziców (opiekunów prawnych) lub upoważnioną przez nich osobę, zapewniającą dziecku pełne bezpieczeństwo.

         

        Zakres procedury

         

        Procedura dotyczy nadzoru nad dziećmi od momentu wyjścia z rodzicami z domu do przedszkola/szkoły do momentu odebrania dziecka, czyli przekazania go w ręce rodziców.   

         

        Uczestnicy postępowania – zakres odpowiedzialności

         

        1. Rodzice (opiekunowie prawni): są zobowiązani osobiście powierzyć dziecko nauczycielowi, co oznacza, że muszą wprowadzić dziecko do sali zabaw. Rodzice bądź inne osoby dorosłe przez nich upoważnione odbierają dziecko z przedszkola bezpośrednio od nauczyciela.
        2. Nauczyciel: bierze pełną odpowiedzialność za dziecko od momentu jego wejścia do sali do momentu odebrania go przez rodziców.
        3. Personel szkoły: ponosi współodpowiedzialność za bezpieczeństwo dziecka od momentu jego wejścia do sali do momentu odebrania go przez rodziców.
        4. Przewoźnik: jest zobowiązany do zapewnienia bezpieczeństwa dziecka w czasie transportu.

         

        Sposób prezentacji procedur

         

        1. Umieszczenie treści dokumentu na stronie internetowej szkoły.
        2. Zapoznanie rodziców z obowiązującymi w placówce procedurami na zebraniach organizacyjnych we wrześniu każdego roku szkolnego.
        3. Udostępnienie dokumentu na tablicy ogłoszeń w szkole.
        4. Zapoznanie wszystkich pracowników szkoły z treścią procedur.

         

        Tryb dokonywania zmian w procedurze

         

        1. Wszelkich zmian w opracowanej procedurze może dokonać z własnej inicjatywy lub na wniosek rady pedagogicznej dyrektor placówki. Wnioskodawcą zmian może być również rada rodziców.
        2. Proponowane zmiany nie mogą być sprzeczne z prawem.
        3. Zasady wchodzą w życie z dniem:  01.09.2013r.

         

        Opis procedury

         

        1. Przyprowadzanie dzieci

         

        1. Za bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły i ze szkoły odpowiadają rodzice/opiekunowie prawni.
        2. Nauczyciel bierze pełną odpowiedzialność za dziecko od momentu jego przejęcia od rodziców/ opiekunów.
        3. Rodzice/opiekunowie prawni mają obowiązek przyprowadzać do szkoły dziecko zdrowe. Wszelkie dolegliwości dziecka są zobowiązani zgłaszać nauczycielowi i udzielać wyczerpujących informacji na ten temat.
        4. Nauczyciel ma prawo odmówić przyjęcia dziecka, jeśli jego stan sugeruje, że nie jest ono zdrowe.

         

        1. Odbieranie dzieci

         

        1. Odbiór dzieci ze szkoły jest możliwy wyłącznie przez rodziców bądź inne osoby dorosłe przez nich upoważnione.
        2. Wydanie dziecka innym osobom niż rodzice/opiekunowie prawni może nastąpić tylko w przypadku pisemnego upoważnienia do odbioru dziecka, podpisanego przez rodziców/opiekunów prawnych.
        3. Nauczyciel w razie najmniejszych wątpliwości ma obowiązek sprawdzić zgodność danych osoby odbierającej dziecko z przedszkola z dokumentem tożsamości.
        4. Jeśli okaże się, że dane nie są zgodne, nauczyciel powiadamia rodziców/opiekunów prawnych i dyrektora placówki oraz nie wydaje dziecka do wyjaśnienia sprawy.
        5. Gdy dziecko jest odbierane ze świetlicy, placu zabaw, wymaga się od rodziców/opiekunów prawnych, aby podeszli razem z nim do nauczyciela i zgłosili odebranie.
        6. Dopuszcza się możliwość wydania dziecka innej osobie niż wymienione w karcie zgłoszenia, jednak wyłącznie po uprzednim przekazaniu takiej informacji przez rodziców/opiekunów prawnych bezpośrednio nauczycielowi w formie ustnej lub pisemnej.

        7. Odbieranie dzieci przez osoby niepełnoletnie może odbywać się w szczególnie uzasadnionych przypadkach na wyraźne, pisemne oświadczenie woli rodziców lub opiekunów prawnych.

        1. Rodzice ponoszą pełną odpowiedzialność prawną za osobę niepełnoletnią odbierającą dziecko, jak i za odebrane przez nią dziecko.
        2. Rodzice ponoszą odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odbieranego ze szkoły przez upoważnioną przez nich osobę.
        3. Życzenie rodziców dotyczące nieodbierania dziecka przez jednego z nich musi być poświadczone orzeczeniem sądowym.
        4. Osoby wymienione w upoważnieniu są zobowiązane do osobistego odebrania dziecka od nauczyciela opiekującego się daną grupą/klasą lub nauczyciela sprawującego w zastępstwie opiekę nad dziećmi.
        5. Osoba upoważniona w momencie odbioru dziecka powinna mieć przy sobie dowód osobisty i na żądanie nauczycielki lub osoby pełniącej dyżur okazać go.
        6. Rodzice/opiekunowie są zobowiązani przekazać aktualne numery telefonów.
        7. Za właściwe przestrzeganie zasad przyprowadzania i odbierania dzieci są odpowiedzialni rodzice oraz nauczyciel.
        8. Nauczyciele sprawują opiekę nad dzieckiem od chwili przejęcia go od osoby przyprowadzającej aż do momentu przekazania dziecka rodzicom lub upoważnionej osobie.
        9. Na pierwszym zebraniu organizacyjnym rodzice są informowani o zasadach przyprowadzania i odbierania dzieci.

         

         

        1. Dzieci dojeżdżające do szkoły autobusem szkolnym
        1. Rodzic lub wyznaczony przez niego opiekun odprowadza dziecko do autobusu.
        2. Od momentu przekazania dziecka pod opiekę opiekuna autobusu ten przejmuje odpowiedzialność za bezpieczeństwo dziecka.
        3. Opiekun przeprowadza dziecko z pojazdu na teren szkoły, gdzie odpowiedzialność przejmuje – w przypadku dzieci 6-letnich - nauczyciel świetlicy, dzieci 3,4,5-letnich -pomoc nauczyciela przedszkola.
        4. Po zakończonych zajęciach nauczyciel dyżurujący na świetlicy lub wychowawca odprowadza dziecko do szatni i stamtąd odprowadza dziecko do bramy graniczącej z terenem szkoły.
        5. Opiekun autobusu odbiera dziecko od nauczyciela dyżurującego i przejmuje odpowiedzialność za bezpieczny transport dziecka.
        6. Po przyjeździe do miejscowości, w której mieszka dziecko, rodzic lub wyznaczony przez niego opiekun odbiera dziecko od opiekuna autobusu w wyznaczonym miejscu.
        7. Rodzic jest odpowiedzialny za punktualne odebranie dziecka z autobusu.
        8. Uwaga! Przewoźnik nie ma obowiązku czekać na rodzica odbierającego dziecko. Jeśli rodzic/opiekun nie pojawia się punktualnie na przystanku przewoźnik powinien powiadomić Policję i szkołę o zaistniałej sytuacji

         

        1.  Postępowanie w sytuacji nieodebrania dziecka z przedszkola/szkoły lub zgłoszenia się po dziecko osoby niemogącej sprawować opieki

         

        1. Dzieci powinny być odbierane z przedszkola/ po zakończeniu zajęć, zgodnie z planem.
        2. W przypadku braku możliwości odebrania dziecka z przedszkola/szkoły (w godzinach pracy szkoły – sytuacje losowe) rodzice lub opiekunowie są zobowiązani do telefonicznego poinformowania o zaistniałej sytuacji oraz do uzgodnienia innego sposobu odebrania dziecka.
        3. Gdy dziecko nie zostanie odebrane po upływie czasu pracy szkoły, nauczyciel jest zobowiązany telefonicznie powiadomić rodziców lub osoby upoważnione do odbioru o zaistniałej sytuacji.
        4. Jeśli pod wskazanymi przez rodziców numerami telefonów (praca, dom, tel. komórkowy) nie można uzyskać informacji o miejscu pobytu rodziców lub osób upoważnionych do odbioru dziecka, nauczyciel oczekuje z dzieckiem w placówce przez pół godziny. Po upływie tego czasu nauczyciel powiadamia dyrektora, który podejmuje decyzję o:

         

        1. powiadomieniu policji w celu podjęcia dalszych działań przewidzianych prawem, łącznie z umieszczeniem dziecka w pogotowiu opiekuńczym,
        2. odprowadzeniu dziecka do domu, jeśli rodzice/opiekunowie prawni lub inne osoby upoważnione do odbioru dziecka są w domu i z obserwacji wynika, że mogą sprawować opiekę nad dzieckiem (np. nie są pod wpływem alkoholu, środków odurzających itp.).

         

        1. Z przebiegu zaistniałej sytuacji należy sporządzić protokół zdarzenia, podpisany przez świadków, który zostaje przekazany do wiadomości dyrektora i rady pedagogicznej. Całe zdarzenie powinno się odbywać pod nadzorem Policji. Dalsze czynności związane z umieszczeniem dziecka w pogotowiu opiekuńczym podejmuje Policja.

         

        1. Postępowanie w przypadku, gdy wychowawca podejrzewa, że dziecko z przedszkola odbiera rodzic (opiekun prawny) będący pod wpływem alkoholu lub narkotyków

         

        1. Nauczyciel stanowczo odmawia wydania dziecka, gdy stan osoby zamierzającej odebrać dziecko wskazuje na spożycie alkoholu lub gdy osoba ta zachowuje się agresywnie i nie jest w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwa. Nauczyciel wzywa wówczas drugiego rodzica lub inną upoważnioną do odbioru dziecka osobę.
        2. Nauczyciel powiadamia dyrektora, który wydaje jej dyspozycje, mające na celu odizolowanie dziecka od rodzica/opiekuna znajdującego się pod wpływem alkoholu.
        3. Jeśli rodzice/opiekunowie odmówią odebrania dziecka z przedszkola lub gdy nieobecność rodziców się przedłuża(tj. po godzinach otwarcia szkoły), dyrektor placówki może po konsultacji z najbliższą jednostką Policji podjąć decyzję o dalszych krokach.
        4. Po rozeznaniu przez Policję sytuacji domowej dziecka (sprawdzeniu, czy rodzice przebywają w domu) dyrektor może:

         

        1. podjąć decyzję, że wychowawca ma odprowadzić dziecko do domu(jeżeli są rodzice, to dziecko pozostaje pod opieką rodziców),
        2. gdy nie ma rodziców w domu, wspólnie z Policją podjąć decyzję o dalszym postępowaniu w danej sytuacji (np. zabraniu dziecka do pogotowia opiekuńczego, czyli do tzw. placówki interwencyjnej).

         

        1. Nauczyciel sporządza notatkę służbową z zaistniałego zdarzenia po zakończeniu działań.
        2. Jeżeli powtarzają się przypadki, w których rodzic/opiekun prawny odbierający dziecko z przedszkola znajduje się pod wpływem alkoholu lub narkotyków, to wychowawca może rozpoznać sytuację domową i rodzinną dziecka i jeśli zachodzi taka konieczność, powiadomić o tym Policję (specjalistę do spraw nieletnich) w celu dalszego zbadania sytuacji domowej i rodzinnej dziecka, a następnie zawiadomić sąd rodzinny.
        3. Po zdarzeniu dyrektor placówki przeprowadza rozmowę z rodzicami w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji oraz zobowiązuje ich do przestrzegania zasad określonych w niniejszych procedurach.
        4. W przypadku gdy sytuacja zgłaszania się po dziecko rodzica/opiekuna w stanie nietrzeźwości powtórzy się, dyrektor powiadamia pisemnie Policję, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i wydział rodzinny sądu rejonowego.

         

        1. Postępowanie w przypadku odbierania dziecka z przedszkola/szkoły przez rodziców rozwiedzionych lub żyjących w separacji

         

        1. Nauczyciel wydaje dziecko każdemu z rodziców, jeśli zachowali prawa rodzicielskie, o ile postanowienie sądu nie stanowi inaczej.
        2. Jeśli do szkoły zostanie dostarczone postanowienie sądu o sposobie sprawowania przez rodziców opieki nad dzieckiem, nauczyciel postępuje zgodnie z tym postanowieniem.
        3. O każdej próbie odebrania dziecka przez rodzica/opiekuna nieuprawnionego do odbioru nauczyciel powiadamia dyrektora szkoły i rodzica/opiekuna sprawującego opiekę nad dzieckiem.
        4. O sytuacji kryzysowej, np. kłótnie rodziców, wyrywanie sobie dziecka itp., nauczyciel lub dyrektor powiadamia Policję.

         

         

        Procedura wprowadzona Zarządzeniem Dyr. Nr 16/2012/2013 z dnia 30.08.2013r.

        Obowiązuje od 01.09.2013r.

         

         

         

        RAMOWE PLANY DNIA

         

        Ramowy plan dnia dla grupy przedszkolnej „0a”

        Wychowawca Natalia Żulewska , Anna Czajkowska

         

        06:00 – 08:00     Schodzenie się dzieci. Zabawy dowolne dzieci: konstrukcyjne, tematyczne, badawcze,

                                    techniczne. Praca indywidualna i w małych grupach o charakterze stymulacyjno –

                                    korekcyjno – kompensacyjnym. Obserwacja pedagogiczna. Gry i zabawy stolikowe.

         

        08:00 – 08:10    Ćwiczenia poranne. Zabawy ruchowe, integracyjne. Zabawy w kole, ze śpiewem.

         

        08:10 – 08:40    Czynności higieniczno – samoobsługowe związane z przygotowaniem do posiłku.

                                    Śniadanie.  Wpajanie nawyków kulturalnego zachowania się przy stole i spożywania

                                    posiłków.

         

        08:40 – 09:25    Realizacja zajęć dydaktycznych zgodnie z wybranym programem wychowania

                                   przedszkolnego. Zajęcia organizowane z całą grupą i indywidualne z dzieckiem w sali

                                   lub na powietrzu (rozwijanie sfery poznawczej, językowej, ruchowej, muzycznej

                                   i plastycznej dziecka).

         

        09:25 – 09:40    Czynności samoobsługowe  w szatni związane  z przygotowaniem się do wyjścia.

         

        09:40 –10:40    Organizowanie pobytu na świeżym powietrzu. Tworzenie warunków do

                                   spontanicznej zorganizowanej aktywności ruchowej- gry i zabawy ruchowe  na boisku,

                                  ogrodzie przedszkolnym . Spacery po okolicy, obserwacje przyrodnicze ( w przypadku

                                  niekorzystnej aury zabawy ruchowe w sali ).

         

        10:40 – 11:00    Czynności samoobsługowe i higieniczne związane z przygotowaniem do posiłku.

         

        11:00 – 11:30    Obiad. Wpajanie nawyków kulturalnego zachowania się przy stole i spożywania

                                   posiłków.

         

        11:30 – 11:40    Czynności samoobsługowe i zabiegi higieniczne po obiedzie.

        11:40 – 12:30    Pobyt na świeżym powietrzu. Zabawy ruchowe, zabawy dowolne inicjowane przez

                                   dzieci lub nauczycielkę ( w przypadku niekorzystnej aury zabawy ruchowe w sali ).

         

        12:30 – 13:00    Zabawy stymulujące aktywność dziecka.Zabawy ruchowe, manipulacyjne,

                                   konstrukcyjne, tematyczne, dydaktyczne, gry stolikowe. Czytanie książek.

                                   Indywidualne wspomaganie i korygowanie rozwoju, praca z dzieckiem zdolnym.

                                   Zabawy samorzutne podejmowane z inicjatywy dziecka.

         

        13:00 – 14:00    Zabawy wyciszające. Leżakowanie- słuchanie bajek i muzyki relaksacyjnej.

         

        14:00 – 14:10    Czynności samoobsługowe i higieniczne związane z przygotowaniem do posiłku.

         

        14:10 – 14:40    Podwieczorek. Wpajanie nawyków kulturalnego zachowania się przy stole

                                   i spożywania posiłków.

         

        14:40 – 16:00    Zabawy dowolne wg zainteresowań dzieci przy niewielkim udziale nauczyciela,

                                   zabawy ruchowe, manipulacyjne, konstrukcyjne, tematyczne, dydaktyczne, gry

                                   stolikowe.

                                   Kontakty indywidualne z rodzicami – przekazywanie informacji na temat pobytu

                                   dziecka w przedszkolu, zachowania i postępów dziecka.

                                   Utrwalenie wiadomości poprzez zabawę, kolorowanie obrazków ,  układanie puzzli,

                                   ćwiczenia relaksacyjne, bajko terapia, muzykoterapia. Gry i zabawy stolikowe.

                                   Prace porządkowo- organizacyjne w sali . Rozchodzenie się do domu.

         

         

         

        Ramowy plan dnia dla grupy przedszkolnej "0b"

        Wychowawca Jolanta Naguszewska, Wioleta Gościniak

         

        6:30 – 8:00 – Schodzenie się dzieci.Aktywność indywidualna, zróżnicowana podejmowana z inicjatywy dziecka (z
                              niewielkim udziałem nauczyciela oraz inicjowana przez nauczyciela)tj.: zabawy dydaktyczne, tematyczne, ruchowe,
                              gry stolikowe, loteryjki.Praca indywidualna o charakterze obserwacyjnym, wyrównawczym, korekcyjnym i
                              stymulującym z dzieckiem wymagającym wsparcia w rozwoju.


        8:00 – 8:10 – Zabiegi higieniczne, czynności samoobsługowe i organizacyjne.


        8:10 – 8:30 – Śniadanie.


        8:30 – 8:45 – Czynności samoobsługowe i organizacyjne, przygotowanie do zajęć,ćwiczenia poranne,
                              zabawa ruchowa.


        8:45 – 9:45 - Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. Zajęcia organizowane z całą grupą i indywidualne z dzieckiem w
                              sali lub na powietrzu (rozwijanie sfery poznawczej, językowej, ruchowej, muzycznej i plastycznej dziecka – w tym
                              spacery i wycieczki) . Język angielski (2x w tygodniu po 0,50 godz.).


        9:45 – 10:45 - Pobyt na świeżym powietrzu.
                               Zabawy ruchowe, zabawy dowolne inicjowane przez dzieci lub nauczycielkę, spacery.


        10:45 – 11.00 – Czynności samoobsługowe i organizacyjne, zabiegi higieniczne,


        11.00 – 11:20 – Obiad


        11:20 – 11:30 – Czynności samoobsługowe i zabiegi higieniczne .


        11:30 – 13.00– Zabawy edukacyjne lub według zainteresowań dzieci.Praca indywidualna i zespołowa jako forma
                                 realizacji treści programowych.Zajęcia dodatkowe dla chętnych dzieci.


        13.00-14.00-   Pobyt na świeżym powietrzu,spacery.Zabawy organizowane lub podjęte z inicjatywy dzieci,swobodne z
                                wykorzystaniem sprzętu terenowego,zabawek ogrodowych.


        14.00-14.40 – Odpoczynek –Relaksacja na leżakach, słuchanie muzyki, spotkanie z literaturą dziecięcą.


        14.40-14.50 – Czynności samoobsługowe i organizacyjne, zabiegi higieniczne.


        14.50 -15.10 – Podwieczorek.Czynności higieniczne.


        15.10-16.00 -  Rozchodzenie się dzieci .Zabawy dowolne wg zainteresowań dzieci przy niewielkim udziale nauczyciela,
                               zabawy ruchowe, manipulacyjne, konstrukcyjne, tematyczne, dydaktyczne, gry stolikowe.Kontakty indywidualne z
                               rodzicami – przekazywanie informacji na temat pobytu dziecka w przedszkolu, zachowania i postępów
                               dziecka.Porządkowanie kącików zabaw z udziałem dzieci.

         

         

         

        Ramowy plan dnia dla grupy przedszkolnej „0”

        Wychowawca Kamila Drosio , Irena Stolarczyk

         

        06:30 – 08:00  

        Zabawy twórcze / dydaktyczne, tematyczne, konstrukcyjne/ , praca indywidualna, wspierająca rozwój dziecka, przygotowanie pomocy do zajęć.

         

        08:00 – 08:10   

        Ćwiczenia poranne. Zabawy ruchowe, integracyjne. Zabawy w kole, ze śpiewem.

         

        08:10 – 08:40  

        Czynności higieniczno – samoobsługowe związane z przygotowaniem do posiłku.  Śniadanie.  Wpajanie nawyków kulturalnego zachowania się przy stole i spożywania posiłków.

         

        08:40 – 09:40  

        Realizacja zajęć dydaktycznych zgodnie z wybranym programem wychowania przedszkolnego. Zajęcia organizowane z całą grupą i indywidualne z dzieckiem lub na powietrzu (rozwijanie sfery poznawczej, językowej, ruchowej, muzycznej i plastycznej dziecka).

         

        09:40 – 09:50   

        Czynności samoobsługowe  w szatni związane  z przygotowaniem się do wyjścia.

         

        09:50 –10:50   

        Organizowanie pobytu na świeżym powietrzu. Tworzenie warunków do spontanicznej zorganizowanej aktywności ruchowej- gry i zabawy ruchowe  na boisku, ogrodzie przedszkolnym . Spacery po okolicy, obserwacje przyrodnicze ( w przypadku niekorzystnej aury zabawy ruchowe w sali ).

         

        10:50 – 11:00   

        Czynności samoobsługowe i higieniczne związane z przygotowaniem do posiłku.

         

        11:00 – 11:30   

        Obiad. Wpajanie nawyków kulturalnego zachowania się przy stole i spożywania posiłków.

         

        11:30 – 11:40   

        Czynności samoobsługowe i zabiegi higieniczne po obiedzie.

         

        11:40 – 12:30   

        Pobyt na świeżym powietrzu. Zabawy ruchowe, zabawy dowolne inicjowane przez dzieci lub nauczycielkę ( w przypadku niekorzystnej aury zabawy ruchowe w sali ).

         

        12:30 – 13:00   

        Zabawy stymulujące aktywność dziecka.Zabawy ruchowe, manipulacyjne, konstrukcyjne, tematyczne, dydaktyczne, gry stolikowe. Czytanie książek.

        Indywidualne wspomaganie i korygowanie rozwoju, praca z dzieckiem zdolnym. Zabawy samorzutne podejmowane z inicjatywy dziecka.

         

        13:00 – 14:00   

        Zabawy wyciszające, słuchanie bajek i muzyki relaksacyjnej.

         

        14:00 – 14:10   

        Czynności samoobsługowe i higieniczne związane z przygotowaniem do posiłku.

         

        14:10 – 14:30   

        Podwieczorek. Wpajanie nawyków kulturalnego zachowania się przy stole i spożywania posiłków.

         

        14:30 – 16:00   

        Zabawy dowolne wg zainteresowań dzieci przy niewielkim udziale nauczyciela, zabawy ruchowe, manipulacyjne, konstrukcyjne, tematyczne, dydaktyczne, gry stolikowe. Kontakty indywidualne z rodzicami – przekazywanie informacji na temat pobytu dziecka w przedszkolu, zachowania i postępów dziecka. Utrwalenie wiadomości poprzez zabawę, kolorowanie obrazków ,  układanie puzzli, ćwiczenia relaksacyjne, bajkoterapia, muzykoterapia. Gry i zabawy stolikowe.  Prace porządkowo- organizacyjne w sali . Rozchodzenie się do domu.

         

         

         

  • Galeria zdjęć

      brak danych