• Spotkanie z raperem Przemysławem Majewskim

• 24 września uczniowie naszej szkoły gościli rapera Przemysława Majewskiego - 4p Solo, któremu towarzyszył Piotr Lech odpowiedzialny za zdjęcia do teledysków. Muzyk zaprezentował uczniom teledyski z płyty „Międzywojenna nuta", którą nagrał z okazji 100-leciał Odzyskania Niepodległości.

Historię odzyskania niepodległości przedstawił w otwierającym płytę utworze pt. „100 lat!”. Uczniowie obejrzeli teledyski do kolejnych piosenek umieszczonych na płycie z okresu Dwudziestolecia Międzywojennego w rapowej aranżacji , m.in. "Ta ostatnia niedziela", "Tylko we Lwowie", "Umówiłem się z nią na dziewiątą". Przed prezentacją piosenek p. Przemysław niezwykle barwnie opowiedział historię powstania kolejnych piosenek, przybliżając zebranym atmosferę przedwojennej Polski.

Prezentację płyty zakończył teledysk do utworu "Mam biało - czerwone serce", który szczególnie spodobał się uczniom. Tekst utworu napisanego przez p. Majewskiego znalazł się w podręcznikach do języka polskiego w kl. V szkoły podstawowej.

Bezpośrednią inspiracją w tworzeniu tekstów o charakterze patriotycznym jest dla muzyka historia rodzinna. Przywiózł ze sobą portret dziadka oraz pamiątki rodzinne, w tym dyplom nadania krzyża Niepodległości podpisany własnoręcznie przez Marszałka Piłsudskiego.

W ramach projektu 100 tysięcy płyt na 100-lecie niepodległości muzyk odwiedza wiele miejsc w Polsce i rozdaje płyty. Wręczył je także naszym uczniom.

Spotkanie z panem Przemysławem Majewskim było niezwykłą lekcją historii i patriotyzmu w rapowej aranżacji.

Wszystkie informacje na temat projektu realizowanego przez naszego gościa oraz teledyski z płyty można znaleźć na stronie autora: przemyslawmajewski.pl

Przemysław Majewski został nominowany do prestiżowej nagrody BohaterON im. Powstańców Warszawskich.

• Żywa lekcja historii

• 16 września 2019 r. naszą szkołę odwiedziła Grupa Artystyczna "Rekonstrukto" z Dębiny. Pasjonaci historii zaprezentowali się w pokazie historycznym "Wrzesień 39, czyli rzecz o tym jak wybuchła II wojna światowa, a zniknęła II Rzeczpospolita". Uczniowie kl. 0-VIII z zaciekawieniem uczestniczyli w tej niezwykłej lekcji polskiej historii.

Goście omówili i zaprezentowali sytuację międzynarodową II Rzeczpospolitej, etos żołnierza i ułana w społeczeństwie polskim, polski mundur wojskowy, ekwipunek i wyposażenie używane podczas kampanii wrześniowej, repliki broni, technikę wojskową, łączność, zaopatrzenie, musztrę i sprzęt bojowy. Pokaz z udziałem zgromadzonej na sali gimnastycznej publiczności dostarczył wszystkim wielu wrażeń. Bez wątpienia największą atrakcją dla dzieci i młodzieży była możliwość obejrzenia z bliska zgromadzonych przedmiotów o tematyce wojskowej. Pamiątką po spotkaniu są ciekawe zdjęcia.